Liigkiire majanduskasv nõuab ettevõtjalt lõivu

Liis Kängsepp 14. veebruar 2007, 00:00

"Meie ettevõtted kaotavad ekspordis, nad pole enam nii edukad," tõdes Hansapanga analüütik Maris Lauri, kelle sõnul on Eesti ettevõtjad viimase aastaga kaotanud positsioone ka siseturul. "Samas importkaubad muutuvad konkurentsivõimelisemaks ja hakkavad kohalikku tootmist välja tõrjuma," lausus Lauri, kelle sõnul on eratarbimine Eestis kasvamas laristamiseks, mis kasvatab inflatsiooni ning mille najal omakorda on hea hindu tõsta.

"Inimestel tasuks arutleda, kas tasub raha niisama sirgeks lüüa või mõelda ka säästmise ja tuleviku kindlustamise peale," manitses Lauri, kes on varem soovitanud ettevõtjatel mõelda rohkem investeerimisele ja kulude kärpimisele ning vähem hindade tõstmisele.

"Elu on natuke liiga hea," nõustus ASi Hansa Candle omanik Tarvo Moss Lauri mõttega, et Eesti kauba konkurentsivõime hakkab langema. Tööjõudu on raske saada, see kallineb, teenused Eestis samuti kallinevad ja on kohati raskesti kättesaadavad. Lisaks on kinnisvaraturg ja börs tema hinnangul liialt õhku täis. "Tööl pole mõtet ju käia, börsil teenib paremini," sõnas Moss, kes viibis eile Indoneesias, kus ta uuris uue tooraine kasutuselevõtu võimalusi.

"Ainult selles suunas kogu tegevus käib," kinnitas Moss tulevikku investeerija innovatsioonile panustamise vajalikkust. Mullu investeeris Hansa Candle 20 miljonit krooni.

Investeerimise vajalikkusega nõustub ka ASi Grüne Fee Eesti juht Raivo Külasepp, kelle juhitav ettevõte on siiani suutnud võidelda odava importkaubaga, kuid survet tuntakse pidevalt.

"Elu teeb kiireid korrektuure. Praegu on probleem number üks tööjõud, see esitab oma nõudeid," rääkis Külasepp. "Märksa rohkem tuleb asendada inimesi tehnikaga. Tuleb selles osas jalg ukse vahel ja sõrm pulsil hoida, et mitte hiljaks jääda."

Statistikaamet teatas eile, et 2006. aasta neljandas kvartalis kasvas majandus 2005. aastaga võrreldes 11,2%.

Kolmandas kvartalis oli majanduskasv 11,3%. Tervikuna oli Eesti majanduskasv mullu Eesti Panga teatel ajaloo kiireim ehk 11,5%.

Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna nõuniku Andres Saarniidu hinnangul toetas viimase kvartali kiire kasvu püsimist ilmselt kõige enam tugev sisenõudlus.

Kaubaekspordi kasvutempo Saarniidu hinnangul aeglustus. "Kuid seda ei tohi üle tähtsustada, sest esiteks mõjutavad kaubaekspordi näitajat heitlikud transiitkauba vood," kirjutas Saarniit kommentaaris. Teiseks on kasvutempod grupiti ja tegevusalade kaupa muutunud erinevateks. "Kolmandaks on viimase kvartali puhul võrdlusbaasiks 2005. aasta lõpukuud, mil kõigi suuremate kaubagruppide väljavedu oli oma ajaloolises kõrgpunktis."

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing