Omanikud: Saab peab süüdistuse kummutama

Sirje Rank 02. märts 2007, 00:00

"Tahame, et firma juht või nõukogu esimees tuleks ja kinnitaks, et Saab ei ole (altkäemaksuskandaaliga - toim.) seotud," ütles Saabi ühe suuromaniku kindlustuskontserni Folksami esindaja Carina Lundberg Rootsi raadiole.

Ka teine suuromanik, AMF Pension nõuab selgitusi pärast Rootsi televisioonis hiljuti näidatud saadet, kus muu hulgas tehingu läbirääkimise ajal Tšehhi välisminister olnud Jan Kavan tunnistab varjatud kaamera ees, et Tšehhi poliitikud võtsid Gripeni tehingu toetamise eest altkäemaksu.

"See, et raha käest kätte liikus, oli parlamendis väga laialt levinud saladus, mida teadsid üsna paljud. Kuulsin seda oma kolleegidelt," ütles Kavan.

Rootsi peaprokurör Christer van der Kwast teatas esmaspäeval, et alustab Saabi altkäemaksu andmise kahtluste uurimiseks juurdlust.

Väidetavalt liikus Neitsisaartel registreeritud firma Valurex vahendusel Gripeni tehinguga seoses vähemalt 81 miljonit Rootsi krooni (136 miljonit Eesti krooni). Saabile oli tellimus väga oluline, sest Tšehhi oli esimene NATO riik, mis Rootsi hävituslennuki kasutusele võttis. Sealt edasi oli järgmiste tellimuste saamine juba lihtsam.

Saab möönis sel nädalal Rootsi raadiole, et on koos Briti partneriga tõepoolest Tšehhi vahendajaid kasutanud ja väljamakseid teinud. Kuid et raha ei läinud altkäemaksuks, vaid vastuostude võimaldamiseks, milles lennukite liisimisel kokku lepiti. Sama tehingut uurivad ka Briti ja Tšehhi ametivõimud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing