Urbid toovad päikese

Mari Hiiemäe 09. märts 2007, 00:00

"Mingi sisetunne ütles, et need tulevad sellised päikeselised," vastab Tarmo Urb küsimusele, miks nende kontserdid just niimoodi nimetatud on.

Esinemiskavad kujunevad Urbide puhul suuresti emotsionaalselt ja lähtuvalt intuitsioonist. Enne lavale minekut ei tea muusikud isegi päris täpselt, mida nad mängima hakkavad, ning lõplik kava valmib esinemise käigus.

"Me jätame kavad avatuks oma sisetundele," ütleb Urb ning selgitab, et laulude valik sõltub nii päevast, enesetundest kui ka publikust, kes saalis kuulamas." Iga kontsert on omamoodi kompositsiooniga tervik, mis annab sellesse hetke sobiva sõnumi ja emotsiooni.

Kindel on see, et valitud palade üldised meeleolud tiirlevad kevade ja suve ümber ning lood valitakse Urbide repertuaari sellest osast, millel vähegi päiksega pistmist on.

Rõõmusõnumina esitatavad Päikesekontserdid räägivad maailma ilusamast poolest ning haaravad endasse ka armastuse ning looduse temaatika.

Eesti publik on Urbide kontserdid ikka soojalt vastu võtnud, nagu oleks nende lauludes mingi imeline vägi, millest kuidagi küllalt ei saa. Tarmo Urb peab publikuhuvi põhjuseks siirust, mis neis lauludes peidus.

"Kõik on siiras, kõik on puhas ja tuleb otse allikast," ütleb Urb. "Inimesed ju tunnevad ära, kas valetatakse või mitte."

"Selle tunde tekitamine on osa sellest, mis me oleme," arvab Urb ning selgitab, et lisaks sellele, et nad pole võimelisedki kuulajaid mingisuguste nippidega manipuleerima, poleks see ka õiglane. Urb märgib, et teadlikult vennad hästimüüvaid või populaarseid palasid teha ei oska. Pigem vahendavad nad ideid, mis kusagilt nende sisse on sattunud ning siis välja püüavad saada.

Urbidel pole Tarmo Urbi sõnul ühtegi plaanipärast või ettekavatsetud laulu ning seepärast ei luba nad ennast ka poplauljate hulka liigitada, kes on võimelised esitama lugusid, mis neile endile suurt ei kõnele, ning sillerdama emotsioonides, mida nad ei tunne.

"Meie laulud sünnivad nagu lapsed. Jääd millestki rasedaks, aga ei tea täpselt, millest, ning siis äkki ongi laul kohal," ütleb Urb, kes on kindel, et iga laul peab olema kellegi või millegi jaoks vajalik.

Mõned Urbide lauludest tulevad kergelt, teised tiirlevad mitu aastat ümber pea, enne kui lauluks saavad.

Kontsertidel hakkavad läbisegi kõlama nii päris uued kui ka vanad laulud.

"Inimesed on ju meie vastu halastamatud," naljatab Urb, "Peale igat kontserti tuleb meie juurde mõni, kes küsib, et miks me siis tema lemmikut ei laulnud."

Tarmo Urb on veendunud, et iga laul, mida nad esitavad, on kellegi või millegi jaoks vajalik.

Urbide esinemised on populaarsed üle ilma. Esinejate jaoks on aga Eesti-kontserdid olnud teistest tähtsamad. "See on meile väga kallis paik ja meil on hea meel, et eestlaste südames on selline koht, mida me saame ikka ja jälle rõõmuga täitma tulla. Eesmärk on ju oma elus võimalikult paljudele inimestele rõõmu tuua," ütleb Tarmo Urb.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:45
Otsi:

Ava täpsem otsing