Teisipäev 17. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Virtuooslikud söejoonistused

Tiina Kolk 13. aprill 2007, 00:00

Näituse kuraatori Eha Komissarovi sõnul käsitleb Kumu väljapanek Pärna vähetuntud joonistuste kollektsiooni kui avastamist ootavat ja Eesti joonistuskultuuri täiendavat materjali.

Karikatuuride tegemist alustas Pärn Tartu ülikooli bioloogiatudengina.

"Ohtra joonistamise tulemusena hakkasid oskused tulema ning järgnes maneeritsemise periood - proovisin küll nii, küll naa. "Oma joon" sai valmis kunagi seitsmekümnendate lõpus," meenutab ta.

"Ei mäleta, miks ma proovisin söega joonistada, kuid mõistsin, et olen leidnud midagi, mis totaalselt erineb minu senisest joonistamisest - jooni võib kergelt olematuks muuta, vabadus, intensiivsus," jutustab senini vaid rapidograafiga joonistanud Priit Pärn.

"Suure söepildi tegemine on füüsiline tegevus - joonistad kogu kehaga, mitte ainult käega. Nii et natuke sport, aga sport on mulle alati meeldinud."

Söejoonistustega alustas kunstnik 1980ndate keskpaiku ja on neid suuremate või väiksemate vaheaegadega ikka teinud.

"Kohati aukartustäratavalt pannoolikke mõõtmeid võtvad Pärna söejoonistused jätavad mulje virtuooslikust osavusest," märgib Eha Komissarov.

Paberil metsikult ja mõistusevastaselt pulbitsev elu ongi pinges ja kuigi tegemist on joonistusega, leiab neist filmi mõõdet.

Pärn ei pääse oma lugude jutustamise viisist ja tegelastest. Narratiivides avastad multifilmide lihtsameelsuse ja keerukuse ning kinomaailmast on üle jooksnud mängulised ja grotesksed karakterid, kommenteerib kunstiteadlane.

"Mina ei taha oma söepiltidega midagi öelda. Kõige tähtsam märksõna mulle, kui ma oma pilti teen, on PINGE. Pinge peab olema pildi sees, ja see võib tekkida pildi ja vaataja vahel," arutleb Priit Pärn.

Ainult näitust külastades saavad vaatajad kontrollida, kas autori kujutelmad, tema loodud veidi äraspidises maailmas aset leidvad ekspressiivsed, tragikoomilised situatsioonid neid kõnetavad, kuidas nad neid pilte loevad ja mõistavad. Näituse kataloogis on rikkaliku pildivaliku kõrval avaldatud ka intervjuu Priit Pärnaga ning Andres Trosseki essee.

11. mail toimub Kumu auditooriumis Pärna loomingule pühendatud rahvusvaheline seminar.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:46
Otsi:

Ava täpsem otsing