EÜEkate kohtumispaik on Munamäel

Ülle Hallik 20. juuli 2007, 00:00

Küllap on igal praeguseks keskikka jõudnul oma suhe kunagise EÜEga, kui just ise malevas ei ole oldud, on seal käinud sõber, sugulane või naaber. Pealegi on veel tänini käibel hulk malevafolkloori, mis ikka ja jälle seltskondlikel koosviibimistel n-ö kapist välja kipub. Näitemängu lavastaja Andrus Vaarik on öelnud, et selliseks näidendiks oli ammu aeg, sest 3500 EÜE veterani ei taha olla vaikiv ununenud lehekülg aegade raamatus.

Suurel Munamäel tegutsema hakkav näiteseltskond maalib vaataja silme ette koondportree paljudest kunagi tegutsenud EÜE rühmadest, samuti pärineb eri perioodidest lavastuses kasutatav malevafolkloor. Näidendi on kirja pannud ajaloolane Lauri Vahtre, kes on ise mitmeaastase EÜE staažiga ning kuulunud muu hulgas ka legendaarsesse Euromaisi rühma. Pika malevastaažiga on ka näitleja Jaan Rekkor, lavastuse kunstnik Silver Vahtre, laulude õpetaja Toomas Lunge ja etenduse produtsent Märt Meos.

Viimase sõnul on "Muna EÜEs" ehedalt esindatud malevalaulud ja -taidluskavad, samas ei maksa unustada, et teater jääb teatriks ning tegemist ei ole EÜE kokkutulekuga.

Taustainfoks veel niipalju, et legendaarne EÜE rühm paiknes 1982. aastal Põlvamaal Tilsi lähedal kolhoosis nimega Koit. Euromaisi rühma tuumiku moodustasid nüüdne Eesti Euroopa Nõukogu suursaadik Sulev Kannike, matemaatik Andrus Salupere, filmiajakirjanik Jaak Lõhmus, ajaloolased Mati Laur, Lauri Vahtre jt. Tol suvel toimunud maleva üldkokkutulekul esitatud kahekümnest kavast 19 olid poliitilised ja kogu malevataidlus jäeti lõpuks hoopis hindamata. Kokkutulekul jäi laulmata ka laul "EÜE ja Euromais", mida vaatamata sellele oskasid paari aasta pärast kõik EÜEkad. Keda Euromaisi lugu lähemalt huvitab, võib raamatukogust või internetist üles otsida 1998. aasta 18. detsembri Eesti Ekspressi ja Tiina Kaalepi artikli "NATO baas Tilsis 1982".

Lavastuse toob välja MTÜ R.A.A.A.M. ning seda mängitakse Suurel Munamäel eelmisel aastal taastatud vabaõhulaval.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:48
Otsi:

Ava täpsem otsing