Artikkel
  • Kuula
    Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

    Kalevi omaniku magus kingitus

    Kaks nädalat tagasi Äripäevas ilmunud investorite TOPi koostades jäi meil börsifirmade aktsionäride nimekirju lugedes silma tuttav nimi, mis paneb paljude ajakirjanike peades tulukese põlema.
    Kalevi suuruselt kuues aktsionär on Kelvingi Kinnisvara Büroo, mida juhib Martin Krupp. Mees, kelle nimi on jooksnud läbi mitmest salapärasest ja vastuseta jäänud küsimusi tekitanud tehingust.
    Vähemalt ühes Krupiga seotud tehingus on peategelaseks avalikkusele veelgi tuntum nimi - Edgar Savisaar, kellest on saanud Kalev Meediale kuuluva telekanali uus staar.
    Kas see on puhas juhus, et Savisaare äripartneriks olev ja ka Savisaarte Nõmme maja müügi ning hilisema tagasiostuga seotud Martin Krupp on uue meediafirma suuruselt kuues omanik? Või on Krupp hoopis Kalevi aktsiate hoidja, sest nende tegelik omanik soovib jääda varju.
    Küsisime Krupiga seotud tehingute kohta Edgar Savisaarelt, kes soovitas küsimused esitada tema firmas Fixor Holding tegevjuhina töötavale Erki Savisaarele. Viimane oli eile teel Rootsi ja ei soovinud telefoni teel rääkida.
    Edgar Savisaar lükkas aga ümber igasugused spekulatsioonid tema osalemise kohta ASi Kalev või mõne muu Oliver Kruudale kuuluva firma omanike ringis. "Börsiettevõtte aktsiad on registreerimisele kuuluv vara ja nende omandisuhe on kergesti tuvastatav," märkis Savisaar.
    Tegelikult see aga kahjuks nii lihtne ei ole. Hakkasime uurima, kuidas õnnestus Krupil Kalevi aktsiad omandada ja avastasime, et tehing sarnaneb nn Ain Hanschmidti juhtumiga, kus endine Ühispanga juht sai väga soodsa hinnaga ehk sisuliselt kingituseks suure koguse Tallinki aktsiaid.
    Ka Martin Krupp sai Kalevi aktsiad sisuliselt kingituseks, vähemalt, kui uskuda Kelvingi Kinnisvara Büroo aastaaruannet. Kes Kalevi omanikest ja mis motiividel selle sõbrahinnaga tehingu aga tegi, jääb selgusetuks. Inimesed, kes juhtunu tagamaid võiksid teada, peavad õigemaks vaikida.
    1996. aastal Eesti Põllumajandusülikooli majandus- ja sotsiaalteaduskonna lõpetanud Krupp on mees, kelle roll Savisaarte Nõmme maja ostu-müügitehingu juures on enam lehepinda pälvinud kui tema üle kümne aasta kestnud töö pankrotihaldurina. Nii nagu Savisaarte maja ostnud firma omanike puhul kadusid otsad Šveitsi maksuvabasse firmasse, nii pole ka Kelvingi tegelikke omanikke võimalik tuvastada. Mitmest firmast on tekitatud ring, kus üks firma on teise omanik, teine kolmanda ning kolmas jälle esimese omanik. Kõigis nendes firmades on juhatuse liikmeks Krupp, ühes lisaks veel ka Taimar Kepp.
    Küll oli Krupp Kelvingi Kinnisvara Büroo osanik Kalevi aktsiate ostmise ajal ning majandusaasta aruande kohaselt soetab Krupi firma 2000. a alguses 143 500 Kalevi aktsiat naeruväärse 125 krooni eest.
    Et tegemist oli börsivälise tehinguga, ei saa börsitehingute statistikast ka tehingu hinda kontrollida. Samal ajal seikles aga Kalevi aktsia hind börsitehingutes 8 krooni ringis ehk 143 500 aktsia hind oleks börsilt ostes olnud 1,15 miljonit krooni. Pool aastat varem, kui sama suur aktsiakogus liikus Kawe Kapitali kontole, oli aktsia hind 11 krooni. Enne seda oli aktsiate omanikuks offshore-firma, kelle omanikke on avalike andmebaaside abil võimatu välja selgitada.
    Tõenäoliselt tuleb aktsiate Martin Krupi firmale müüja nime otsida Kalevi suuromanike hulgast. Kalevi enamusaktsiad (55,43%) erastati 1995. aastal Talinvestile ja 1996. aastal liikusid need aktsiad edasi Talinvesti ja Epeksi (Oliver Kruuda ning Tiit ja Toomas Kõuhkna) ühisfirmale K-Haldus. 1997. aastal müüakse K-Halduse Talinvesti osalus offshore-firmale Investment Ventures Ltd. ja Epeksi osalus Ühispanga toonaste juhtidega seostatud Kariibi mere saareriigis Belize'is registreeritud offshore-firmale Golfberg Holdings Ltd.
    Kalevi endised juhid ja ka omanikud vanu asju meenutada ei soovi. Kuni 2000. aasta maini Kalevi nõukogus istunud Talinvesti endisele juhile Jaak Roosipuule ei olnud Martin Krupi nimi tuttav.
    Kalevi omanik Oliver Kruuda ütles, et ta ei tea, kes on Martin Krupp. Krupi firmaga tehtud tehingu ajal Kalevi tegevjuhiks olnud Priit Kotkas ütles vaid: "Krupi aktsiate kohta küsige tema enda käest."
    Krupi suu on selle tehingu osas lukus. Küsimustele vastamise asemel keelab Krupp Äripäeval temast kirjutamise ning tema foto avaldamise.
    Krupi vastus
    Tulenevalt asjaolust, et ma ei ole avaliku elu tegelane, ei soovi ma enda ja minuga seotud isikute isikuandmete avaldmist ja töötlemist Teie väljaande poolt. Samuti ma ei soovi Teiega intervjuusid ega minu fotode avaldamisest.
    Äripäev esitab kolm hüpoteesi, mis võis olla kingituse põhjus. Kuna asjaosalised on jälgede segamiseks palju vaeva kulutanud ning et täna ei soovi keegi sellest tehingust rääkida, siis ei õnnestunud meil välja selgitada, milline neist hüpoteesidest võib paika pidada. Võimalik, et on veel neljas ja viieski hüpotees, mille peale me ei tulnud.
    Kalevi erastamine ei läinud 1995. aastal libedalt.
    Erastamisagentuuri nõukogu otsustas müüa Kalevi aktsiate kontrollpaki nelja konkurendi ees 56 miljoni krooni eest Talinvestile ja Epeksile.
    Konkursil osalenud Kalevi endiste töötajate baasil moodustatud AS Aredato kaebas otsuse kohtusse, väites, et nad pakkusid 6 miljonit rohkem. Samuti ei olevat otsustamise ajal kohal olnud vähemalt kaheksat nõukogu liiget, mis oli minimaalselt vajalik otsuse vastuvõtmiseks. Aktsiate ostu-müügileping sõlmiti 8. septembril 1995. Erastamisagentuuri nõukogu esimees oli toona keskerakondlasest majandusminister Liina Tõnisson. Nõukogu liige Ants Laos oli ainus, kes juba esimeses voorus andis eelistuse Talinvestile. Laos on 1995. aastast Keskerakonna liige ja hiljem olnud seotud Kalevi erastajatega.
    1996. aastal moodustas Talinvest koos Oliver Kruudale ning Toomas ja Tiit Kõuhknale kuuluva ASiga Epeks neile kuuluvate toiduainetööstusettevõtete haldamiseks ETFC Grupi. Kalev kuulus gruppi märtsist. Aprillist asus Ants Laos grupi etteotsa, temast saab ka ettevõtte aktsionär.
    1999. a lõpus ilmus ajakirjandusse, et Kalev on sunnitud maha kandma kuni 40 mln krooni ulatuses laene ettevõttega seotud firmadele.
    Nii kandsid Kalevi omanikud 1998. aastal Moskva tehasele Bogatõr antud 5 mln krooni suuruse laenu maha. Sellest hoolimata anti järgmise aasta jaanuaris taas laenu, seekord 11 mln krooni, mis samuti kanti maha, nagu ka Kaliningradis asuvale Tšarodeika vabrikule antud laenud.
    Kuludesse kanti ka börsitõusu ajal ETFC Grupile antud käendus Ühispangast saadud laenu osalises ulatuses ja laenud Ukraina Logistikakeskusele (LCU), kokku samuti üle 30 miljoni krooni.
    Bogatõri aktsiate ostu-müügileping sõlmiti 1997. aastal Bahamas registreeritud firmaga Gallian Guarantee Inc, mille esindaja Philip Mark Croshow kohta on teada, et mees sai 1999. aastal 12aastase ärikeelu.
    Võib-olla on tegemist tasuga Martin Krupile, kes aitas maksuvabade firmade abil raha ning tehinguid peita. Näiteks osales tema firma Hironymus 2001. aastal Kalevi aktsiate kantimise katses.
    Krupp ostis tõesti 125 krooni eest 143 500 Kalevi aktsiat. Mees oli lihtsalt õigel ajal õiges kohas. Tehke järele!
    Edgar Savisaar, Tallinna linnapea. Vastus oli adresseeritud Äripäeva peatoimetajale
    Üks Teie ajakirjanik on saatnud mulle mõned paljuski arusaamatuks jäänud ja ütleksin, et isegi veidrad küsimused. Minu arvates on need terroriseeriva iseloomuga. Tõsi küll, pean tunnistama, et suhtlus Teie väljaandega on mul ka varem kahjuks toimunud pigem kohtulaua vahendusel. Kui vaja, pean seda jätkama. Fixor Holdingu ja selle tütarfirmade küsimusi lahendab Erki Savisaar, kes on iseseisev, passi, kodakondsust ja isikukoodi omav ning täiesti teovõimeline ärimees. See tähendab, et ta otsustab ise oma asju ja tegemisi, samuti ka seda, kellega koos ta oma äriprojekte ellu viib.
    Loomulikult pean ma tagasi lükkama igasugused spekulatsioonid ASi Kalev või mõne muu Oliver Kruudale kuuluva firma aktsiate kohta. Börsiettevõtte aktsiad on registreerimisele kuuluv vara ja nende omandisuhe on kergesti tuvastatavad.
    Martin Krupi juhitav firma on Kalevi üks suuremaid aktsionäre, kes soetas 143 500 aktsiat 125 krooni eest. Kas 2000. aastal oli tõesti võimalik sellise hinnaga aktsiaid soetada? Saite ise sel aastal ka Kalevi juhiks.
    Oliver Kruuda, Kalevi suuromanik
    Olin jah seal... olid üheksakümnendad... mäletan, et aastal 2000 oli talv... siis tuli kevad..."
  • Hetkel kuum
Paul Künnap: Soome ja Rootsi võidujooks terase pärast annab Eestile õppetunde
Rohepöördest tingitud tööstuse ümberorienteerumise ja ka ümberpaiknemise ajaaken ei ole lõputu. Kes esimesena suudab vajalikud investeeringud teha ja enda juurde meelitada, on järgnevateks kümnenditeks võitja, kirjutab värske näite põhjal advokaadibüroo Sorainen partner Paul Künnap.
Rohepöördest tingitud tööstuse ümberorienteerumise ja ka ümberpaiknemise ajaaken ei ole lõputu. Kes esimesena suudab vajalikud investeeringud teha ja enda juurde meelitada, on järgnevateks kümnenditeks võitja, kirjutab värske näite põhjal advokaadibüroo Sorainen partner Paul Künnap.
Alphabeti head tulemused tekitasid järelturul ralli
Analüütikute prognoose ületanud Alphabeti majandustulemused kergitasid järelturul Google’i emafirma aktsiat üle tosina protsendi.
Analüütikute prognoose ületanud Alphabeti majandustulemused kergitasid järelturul Google’i emafirma aktsiat üle tosina protsendi.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Myraka ettevõtlusblogi: Ford Transit gloria mundi
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Põlva saunatootja asendas jahtunud turud ühe kliendiga USAs: “Tööd on rohkem kui peaks!”
Mitu aastat reipat kasvu näidanud Põlva saunatootja Ecosauna Projecti majandustulemused võtsid eelmisel aastal hoo maha, tänavune aasta on neil see-eest aga juba välja müüdud.
Mitu aastat reipat kasvu näidanud Põlva saunatootja Ecosauna Projecti majandustulemused võtsid eelmisel aastal hoo maha, tänavune aasta on neil see-eest aga juba välja müüdud.
Teabevara on nagu ülikool
„Teabevara tunnis“ saad piiluda teabevara köögipoolele.
„Teabevara tunnis“ saad piiluda teabevara köögipoolele.
Karmo Tüür: kuriusklikkus saadab ökosurma
Rohepööre on viinud ususõjani, mille ohvriks võivad langeda ettevõtted või koguni majandusharud, kirjutab poliitikavaatleja ja väikeettevõtja Karmo Tüür Äripäeva essees.
Rohepööre on viinud ususõjani, mille ohvriks võivad langeda ettevõtted või koguni majandusharud, kirjutab poliitikavaatleja ja väikeettevõtja Karmo Tüür Äripäeva essees.
Tesla plaan keskenduda odavamatele sõidukitele kergitas aktsia hinda
Tesla avaldas eile plaani, mille kohaselt hakatakse tootma soodsamaid sõidukeid juba selle aasta lõpus. Tootmine hakkaks toimuma olemasolevates tehastes, mis lööb plaani segamini seoses Mehhikosse ja Indiasse kavandatavate uute tehastega. Pärast seda teadet on Tesla aktsia hind hakanud taas tõusma.
Tesla avaldas eile plaani, mille kohaselt hakatakse tootma soodsamaid sõidukeid juba selle aasta lõpus. Tootmine hakkaks toimuma olemasolevates tehastes, mis lööb plaani segamini seoses Mehhikosse ja Indiasse kavandatavate uute tehastega. Pärast seda teadet on Tesla aktsia hind hakanud taas tõusma.
Swedbank kaotas kasumit vähem kui SEB
Eesti kahe suurema panga tulemusi vaadates on näha, et Swedbanki kasum kahanes esimeses kvartalis vähem kui SEB-l.
Eesti kahe suurema panga tulemusi vaadates on näha, et Swedbanki kasum kahanes esimeses kvartalis vähem kui SEB-l.
Robotit arendav Eesti idufirma kaasas 1,5 miljonit eurot
Eesti idufirma 10Lines kindlustas 1,5 miljoni euro suuruse investeeringu, et laiendada tegevust Ameerika Ühendriikides.
Eesti idufirma 10Lines kindlustas 1,5 miljoni euro suuruse investeeringu, et laiendada tegevust Ameerika Ühendriikides.