Teisipäev 21. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kas börsiguru ost väärib järgimist?

Romet Kreek 25. september 2008, 00:00

Kulutulena levis uudis, et staarinvestor Warren Buffett investeeris miljardeid dollareid investeerimispanka Goldman Sachs (GS).

Investorite käitumises on väga levinud karjainstinkt.

Tuntud investori käitumine leiab järgimist. Kas tema investeerimisidee töötab ehk aktsia hind tõuseb ning tegevus vääriks järgimist, selle üle ei tahaks spekuleerida - kogu turu suund on väga ettearvamatu.

Küll aga tasuks Buffetti tehingu paari tahku silmas pidada.

Esiteks - Buffett ei ostnud börsilt Goldman Sachsi lihtaktsiat. Ta leppis kokku, et ostab 5 miljardi dollari eest igavese eelisõigustega aktsiat, millele makstakse dividendi 10% aastas. Lisaks kaasneb tehinguga õigus osta viie aasta jooksul 5 miljardi dollari eest lihtaktsiaid hinnaga 115 dollarit aktsiast.

Tavainvestorid sellist diili ei saa. Buffettile väljalastud eelisaktsiad saavad eelisjärjekorras dividende. Lihtaktsia dividendi saab tühistada, Buffetti aktsiate oma mitte. GS lihtaktsia dividenditootlus on 1,2 protsenti. Tegu on struktureeritud investeeringuga, mis erineb börsilt aktsia ostmisest nagu öö ja päev.

Teiseks - miljardid dollarid võivad näida hirmus suure summana, millega riskeerida - miks siis mitte ka ise panustada. Tegelikkus on see Buffetti Berkshire Hathaway jaoks kommiraha. Ettevõtte investeerimisportfelli suuruseks oli 125 miljardit dollarit - investeering GS moodustaks vaid 4% varadest. Ehk kui teie portfelli suurus on 100 000, siis sama efekt oleks, kui osta 4000 krooni eest aktsiat, kusjuures teie tehing ei ole samaväärselt hea.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:44
Otsi:

Ava täpsem otsing