Teho lipukiri: võlad sulle, raha mulle

Koit Brinkmann 21. jaanuar 2009, 00:00

Rind kummis Soome teid puhastama läinud Teho tuli sealt eelmise aasta oktoobris noruspäi tagasi. Viies piirkonnas teid hooldanud Teho tõusis põhjanaabrite juures suuruselt kolmandaks tegijaks. Kuid aasta tagasi algasid probleemid, siseinfo järgi nõrga finantsjuhtimise tõttu, võlad üha kasvasid ning ühel hetkel pakiti Soomes asjad lihtsalt kokku.

Vallutuskäigu tulemuseks on kopsakad võlad Soome alltöövõtjatele ning kolme miljoni euro (47 miljoni krooni) suurune leppetrahvinõue ennetähtaegselt ülesöeldud lepingute eest Soome maanteeametilt.

Trahvinõude täpne suurus pole veel selgunud, aga see ületab märgatavalt Teho viimaste aastate kasumit ja sellist raha pole Tehol kusagilt võtta. Teho omanik Heikki Anipai aga alla ei andnud. Oktoobri lõpul asutas ta uue firma Teho Eesti Teedehooldus OÜ, millega Teho töötajad sõlmisid uued töölepingud.

Ka tänavahooldusmasinate liisingulepinguid hakati ümber sõlmima. Kõige krooniks maksab Tallinna kommunaalamet alates novembrist tänavatepuhastuse eest Teho Eesti Teedehooldus OÜ-le, kuigi riigihanked võitis ning lepingud olid sõlmitud ASiga Teho.

Nimelt võitis Teho 2007. aasta sügisel ainukese pakkujana Tallinna ida ja lõuna piirkonna tänavapuhastushanked. Tallinna kommunaalameti tellimusel puhastatakse seitsme aasta jooksul tänavaid kokku 390 miljoni krooni eest.

Eelmisel nädalal algatas Harju maakohus Teho ning tema alltöövõtja Nongroto avalduste alusel Teho pankrotimenetluse.

"Tuleb teha uus konkurss ja leida uued partnerid," vastas Tallinna linnapea Edgar Savisaar eelmisel nädalal Postimehe küsimusele, mis juhtub, kui Teho pankrot teoks saab.

Savisaare kommentaar näitab, et ta ei tea, mis tegelikult linna kommunaalametis toimub, sest Tehoga sõlmitud lepingud võttis juba mõni kuu tagasi üle Anipai uus firma. Mingit uut konkurssi aga linn ei korraldanud.

Kommunaalameti asejuht Tarmo Sulg jäi teemat kommenteerides napisõnaliseks. "Võimalik," vastas Sulg küsimusele, kas kommunaalamet on Teho asemel ajanud juba mitu kuud asju uue firmaga. Sulg soovis edasi suhelda kirja teel.

Kommunaalametile saadetud küsimused ning telefonivestlus kommunaalvaldkonna eest vastutava abilinnapea Deniss Boroditšiga suubusid Tallinna õigusdirektori Priit Lelloni.

2008. aasta lõpus andis Teho tänavapuhastuse ja hooldusega tegeleva ettevõtte üle äriühingule Teho Eesti Teehooldus OÜ. Ettevõtte üleandja Teho võib Teho Eesti Teehooldusega sõlmitud lepinguga kohustuda andma viimasele ettevõtte üle, kirjutas Lello.

Kuid uuest aastast ei ole Teho Eesti Teehooldus omanik enam AS Teho, vaid Anipaile kuuluv Rellos Invest OÜ, mille juhatajaks on Afford Õigusbüroo jurist Sulev Mander.

Anipai keeldus telefoni teel teemat kommenteerimast ning ka e-kirja teel saadetuid küsimusi polevat ta lugenud: "Ma pole arvutiinimene."

Varem on Anipai Äripäevale öelnud, et pankrot on äritegevuse üks osa ja seda ei pea kartma. "Peamine on, et pankrot ei oleks kuritegelik," toonitas mullu detsembris Anipai.

2008. aasta lõpus andis Teho tänavapuhastuse ja hooldusega tegeleva ettevõtte üle äriühingule Teho Eesti Teehooldus OÜ. Ettevõtte üleandmine toimus võlaõigusseaduse kohaselt, mis tähendab, et koos ettevõttega läksid omandajale üle ka ettevõttega seotud õigused ja kohustused, sh lepingud, masinad, seadmed, varad, load ja töötajad.

Ettevõtte üleandmisest informeeriti Tallinna kommunaalametit, kes kontrollis ettevõtte üleandmise asjaolusid. Mis puudutab konkursi korraldamist, siis ettevõtte üleandmisele riigihangete seadus ei laiene.

Konsulteerisime selles küsimuses ka riigihangete ametiga, mille sõnul riigihangete seadus ei keela ettevõtete, sh lepingute üleandmist.

Sellegipoolest jälgitakse, et ettevõtte omandaja oleks suuteline linnaga sõlmitud lepinguid täitma.

Kõigi teehooldustööde tegemiseks on korraldatud konkurss, kui seda näeb ette riigihangete seadus. Ka Tehoga sõlmitud lepingus sisalduvate tööde tegemiseks korraldas linn hanke.

Ettevõtte üleandmisega ei ole linn lubanud muuta riigihanke käigus sõlmitud lepingus kokku lepitud tööde tegemise tingimusi, tööde maksumust, töödele esitatavat kvaliteedinõuet ega vastutust kohustuste täitmisel.

Tallinna kommunaalamet on praeguse seisuga tasunud Teho Eesti Teehoolduse OÜ-le 6 581 233 krooni.

Tehoga tegime koostööd kaks aastat, aga me (Soome teedevalitsus - toim) olime sunnitud lepingud lõpetama, kuna nad ei suutnud kindlustada lepingutingimuste täitmist.

Põhiprobleem seisnes selles, et Teho ei olnud võimeline tasuma allhankijatele ja seetõttu ei olnud allhankijad enam nõus tegema Tehoga koostööd. Meil ei ole täpselt teada, palju nad erinevatele allhankijatele kokku võlgu on.

Kuna Teho ei ole täitnud meiega sõlmitud lepingut, siis meie esitame neile samuti kahjunõude. Kahjunõude suurus ei ole veel selge - see sõltub sellest, kui kalliks tulevased lepingud lähevad ja selgub kevadel. Me oleme praegu arvestanud kahe kuni kolme miljoni euro suuruse nõudega. Oleme ka teadlikud, et Eestis on alustatud ettevõtte pankrotimenetlust ja muidugi soovime oma raha kätte saada.

Osa kahjust on lepingu järgi tagatud pankade antud garantiidega (summas 14 miljonit krooni). Kuid loomulikult on meie kahjud sellest suuremad ja me proovime seda raha kätte saada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:54
Otsi:

Ava täpsem otsing