Uut 2008. aastat pole tulemas

Fjodor Berman 16. juuni 2009, 00:00

Arvan, et 12 kuu pärast ei ole praegune majandusolukord Eesti laevaehituses ja -remondis muutunud. Võimalik, et muutusi ei toimu järgneva 20 kuu jooksul.

Põhjuseks on merevedude mahtude ja maksumuse oluline vähenemine. Hinnanguliselt seisab praegu 30% laevastikust. Palju on raskustes suuri firmasid, väikestest rääkimata, ilmselt näeme lähitulevikus mitmeid pankrotte. Kõik vähendavad nii laevaehituse kui ka -remondieelarveid.

Valdkonna ettevõtjad peavad tõstma efektiivsust, kvaliteeti, töökultuuri. Vaatamata olukorrale, tuleb investeerida kaasaegsesse tehnoloogiasse.

Mida kindlasti teha ei tohi, on paanitseda. Ka ei ole mõtet võrrelda praegust olukorda 2008. aastaga. 2008 oli eriline aasta ja sellised head ajad ei tule niipea. Maailm on muutunud, tuleb kohaneda.

Tegelikult asetubki ehk kõik omale kohale. Ei saa olla efektiivset tootmist tööjõupuuduse tingimustes, kui kõik soovivad ebareaalset palka. Kurb on vaid, et muutus toimus nii valuliselt. Mis puutub BLRTsse, siis näiteks väga raske esimene kvartal oli laevaremondis, metalli ja vanametalli müügis. Kokkuvõttes on BLRT Grupp siiski kasumis. Arvestame sellega, et jälle on kõige olulisem klient ja ka hind.

Riik peab välja töötama kriisist väljatuleku programmi. Praegu tegeldakse ainult eelarve kärpimisega jupi kaupa ja maksude, aktsiiside tõstmisega. See tähendab ettevõtete konkurentsivõime kadu. Suurendades energiakandjate aktsiise, muutub kohe kogu tootmine kallimaks, praegu aga otsustab hind kõik. Jätkata tuleb ka EASi meetmete rakendamist.

Kaasaegse tsiviliseeritud riigi tunnus on korralikud teed nii linnas kui ka linnade vahel. Praegu tundub, et olukord on juba hullem kui nõukogude ajal. Kui võtta eesmärgiks kaasajastada teed ja tänavad järgneva kolme-viie aasta jooksul, annaks see lisaks korralikule infrastruktuurile tööd ja leiba ning maksuraha, lisaks kokkuhoidu, kuna hinnad odavnevad. Teed võrduvad riigi majandusega.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:08
Otsi:

Ava täpsem otsing