Ujuva valuutakursiga Poola astub Eesti kandadele

Katariina Krjutshkova 09. september 2009, 00:00

"Eesti on hoidnud stabiilset krooni kurssi. Ei Poola, Rootsi, Venemaa ega keegi teine pole seda teinud. See on vähendanud meie ekspordieelist," ütles Rootsi päritolu ettevõtja Jaan Sven Männik.

Valuutakursi teema tõstatas Poola üllatuslik edu konkurentsivõime tabelis. Poola tõusis aastaga seitse kohta, jõudes 46. kohale. Eesti seevastu langes 35. kohale.

Arengufondi majandusekspert Siim Sikkut prognoosis eile, et aasta pärast võib Poola konkurentsivõimelt Eestit edestada. "Ida-Euroopa järjestust vaadates võib isegi Poola ette trügida, sest seal on aktiivne tulevikku panustav majanduspoliitiline tegevus," ütles Sikkut.

"Tal (Poolal - toim) on muidugi tugev siseturg ja ujuv valuutakurss," kommenteeris ettevõtja Rain Lõhmus Poola edu. Pealegi leidis ettevõtja, et erinevalt Eestist on Poolas märksa toimivam kapitaliturg. "Poolas on teadlik tegevus, kuidas kapitaliturgu edendada. Me oleme valinud seda mitte teha," lisas Lõhmus.

Lõhmuse arvates pole riigi tasandil ettevõtluse arendusse viimaste aastate jooksul panustatud. Pealegi ei võeta Lõhmuse sõnul välismaised õpetussõnu kuulda. "Kui keegi meid õpetab, võtame seda valulikult," lausus Lõhmus.

"Kui inimesi kogu aeg kiidetakse ja hästi läheb, on tüüpiline, et nii sportlastel kui ka ettevõtjatel on risk suure edu paistel vähikäiku teha," ütles ka välismaal tegutsev Lõhmus.

Ta polnud eile avalikustatud Maailma Majandusfoorumi konkurentsivõime uuringu tulemusest üllatunud. Lõhmus ütles, et peaaegu kõik uuringutulemused saabuvad teatud viivitusega.

Arengufondi majanduseksperdi Heido Vitsuri sõnul päästaks Eesti järgneva aasta langusest suurtesse ettevõtetesse investeerimine.

"Meie suured (ettevõtted - toim) ei ole piisavalt tugevad. Kuskilt on vaja suurt ideed," lausus Vitsur eilsel pressikonverentsil.

Vitsur jätkas, et praegu teevad ilma vaid suured majandusvedurid ja nendesse investeerimine võiks maailmamõõtmetes edu tuua.

"Kui kümne inimesega ettevõte teeb läbimurde ja suureneb sada korda, ei juhtu midagi," ütles Vitsur. Tema sõnul on võimalik mingisugune muutus vaid siis, kui 10 000-liikmeline ettevõte teeb läbimurde ja suureneb kas või viiendiku võrra. Ainult siis on efekt tajutav.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:13
Otsi:

Ava täpsem otsing