Tallinna börsil mullu ajaloo suurim tõus

Silvia Kruusmaa 05. jaanuar 2011, 11:23

Eesti väärtpaberiturg näitas möödunud aastal ajaloo suurimat tõusu, Tallinna börsi indeks OMXT kerkis 72,6%.

Enamuse Eesti börsiettevõtte aktsiahinnad tõusid aasta jooksul, neist üheksa 50% võrra või enam. Suurimateks tõusjateks olid Silvano Fashion Group ja Tallink Grupp (vastavalt 250% ja 113,5%). Ka aktsionäride arv on enamikul börsiettevõtetest aastaga jooksul kasvanud. Enim aktsionäre on juurde võitnud Tallinna Vesi (+50%), Silvano Fashion Group (+39%) ja Olympic Entertainment Group (+29%). Börsiinvestorite päritoluriikide hulgas kahanes möödunud aastal oluliselt Rootsi investorite osakaal (47,8%-lt 5,6%-le), olles seotud peamiselt Eesti Telekomi ja Norma lahkumisega börsilt. Eesti investorite osakaal tõusis 34%-lt 63%-le.

Ka tehingute arvult oli aasta Tallinna börsil rekordiline – sõlmiti 101 300 väärtpaberitehingut, kogukäibega 243,3 mln eurot. Kui käive oli viimaste aastate nõrgim, siis tehingute arvu poolest tehti börsil viimase kümnendi paremuselt teine tulemus. Mitme börsiettevõtte lahkumise tulemusel börsiettevõtete koguturuväärtus langes 8,9% võrra, jäädes aasta lõpuks 1,68 miljardi euro tasemele.

Eesti Väärtpaberikeskuse (EVK) möödunud aastat mõjutas enim eurole üleminekuga seonduv. Lehele www.e-register.ee/euro on koondatud äriühingutele mõeldud infot eurole üleminekuga seotud teemade kohta. Osa- ja aktsiakapitali muudatuste arvutamiseks ja võrdlemiseks on abiks spetsiaalsed eurokalkulaatorid.

EVK-s oli möödunud aasta lõpu seisuga registreeritud 6 645 ettevõtet. Kui registreeritud aktsiaseltside arv on mõningal määral vähenenud ja möödunud aasta lõpu seisuga oli neid registris 4 386, kasvab märgatavalt osaühingute registreerimine. 2010. aasta lõpuks oli registris kokku 2 259 osaühingut, kellest 307 lisandus registrisse viimase aasta jooksul.

Lisaks eurole üleminekust tulenevatele muudatustele uuenes aastavahetusel ka kogu Eesti väärtpaberituru aluseks olev taristu – väärtpaberite registri- ja arveldussüsteem ning esimese depositooriumina Euroopas võeti kasutusele rahvusvaheline arveldussõnumite standard.

Pensionifondide indeksite hinnaliikumist iseloomustas möödunud aastal stabiilne kasv. Kogumispensioni üldindeks (EPI) tõusis aastaga 9,7 %, samuti kasvasid kogumispensioni fondide mahud 13%, tõustes aasta lõpuks 1,07 miljardi euroni (16,7 miljardi kroonini). Täiendava kogumispensioni fondide maht tõusis võrreldes eelmise aastaga 24,6% 89,7 miljoni euroni (1,4 miljardi kroonini).

Alates 2009. aastast, kui algasid kogumispensioni väljamaksed, on 8 685 inimest esitanud avalduse pensioni saamiseks teisest sambast. Ligi 4 800 inimest, kellel on küll õigus kogumispensionit saada, ei ole veel avaldust esitanud ning on lükanud väljamaksed edasi. Sellel aastal lisandub pea 2 600 inimest, kellel on õigus teisest sambast pensioni saada.

Eesti väärtpaberiturgu mõjutavad ka mitmed möödunud aastal heakskiidu saanud seadusemuudatused. Nii on võimalik füüsilisel isikul asutada osaühing koheselt sissemakset tegemata. Osakapitali saab sisse maksta ka pärast asutamist, kui osaühingu kapital jääb alla 25 000 euro. Tulumaksuseaduse muudatuse aga lubab edasi lükata finantsinvesteeringutelt saadud tulude maksustamist. Sellise võimaluse annab investeeringute tegemisel investeerimiskonto kasutamine.

Möödunud aastal  maikuus lisandusid börsi põhinimekirja Premia Foodsi aktsiad. Jaanuaris lahkus börsilt Eesti Telekom ja juunis Norma. Juunis lunastati börsilt ka kaks viimast võlakirja – ABC Grupp ja LHV Ilmarise Kinnisvaraportfell. Hetkel saab Tallinna börsil kaubelda 15 ettevõtte aktsiatega.

Eelmisel aastal lõppes kahe liikme liikmelisus Tallinna börsil – Leedust pärit börsi liikmel SNORAS-Jusu Tarpininkas märtsis ja Rootsist pärit börsi liikmel HQ Bank AB juulis. Alates aprillist on Tallinna börsi uueks liikmeks Lätist pärit liige Regionala investiciju banka. Augustis anti Lätist pärit liikme Parex banka liikmelisus Tallinna börsil üle AS-le Citadele banka.

Alternatiivturule First North lisandus kaks uut nõustajat – septembris Cresco Väärtpaberite AS ning oktoobris AS Redgate Capital. Kokku on Balti riikide alternatiivturgudel aasta lõpu seisuga 18 nõustajat, neist kaheksa tegutseb Eestis.

Eelmise aasta märtsis kiitis EVK nõukogu heaks Compensa Life Vienna Insurance Group SE taotluse EVK kontohalduri staatuse saamiseks. Kokku on Eesti Väärtpaberikeskuses registreeritud 14 kontohaldurit, sealhulgas kaks väliskontohaldurit.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. January 2011, 11:23
Otsi:

Ava täpsem otsing