Lõputu vaidlus vangla asukoha üle

Birjo Must 18. jaanuar 2011, 00:00

Neljakordse Äripäeva edukate ettevõtete edetabeli võitja Vopak E.O.S.-i hinnangul mõjutab uuele vanglale planeeritud asukoht ettevõtte äritegevust ning piirab ettevõtte praegust tegevust ja tulevikuplaane. "Arvame, et Vopaki äritegevust võidakse suure tõenäosusega hakata pärast vangla rajamist tekkivas uues riskiolukorras piirama," selgitas ettevõtte juhatuse esimees Arnout Lugtmeijer.

Ettevõte on selleks aastaks planeerinud 25 miljoni euro suuruse investeeringu Termoili terminali ehitamiseks, kuid kohtuvaidluse tõttu on see blokeeritud. "Situatsioon on kurb, kuna asume väga tugevas konkurentsikeskkonnas ja vanglal on otsene mõju meie ärile ning tervele logistikasektorile," rääkis Lugtmeijer.

Vaidlused riskide üle. Justiitsministeerium juhib tähelepanu asjaolule, et kuna detailplaneering selles asukohas on juba allkirjastatud ja AS Vopak E.O.S. oli sellega 2007. aastal ka nõus, siis Eesti seaduste järgi pole seda võimalik enam vaidlustada.

Lugtmeijer väidab, et detailplaneeringuga oldi nõus vaid tingimusel, et tehakse põhjalik riskianalüüs. "Meie 2008. ja 2009. aastal tellitud riskianalüüsi tulemused kinnitasid, et Maardusse ei ole mõistlik vanglat rajada," rääkis ta. "Vangla ja terminali vahemaa on liiga väike, et täita piisava turvatsooni nõudeid, ja need reeglid on riik ise loonud."

Justiitsministeeriumi teatel ei ole Vopak E.O.S.-i terminal ohtlik praegu töötavale Tallinna vangla osale ega ka uuele Tallinna vanglale. "Kui amet ja teenistus oma hinnangutes eksivad ning Vopak E.O.S.-i tegevus on sedavõrd ohtlik, kui ettevõte väidab, on kõige suuremas ohus läheduses elavad Muuga aedlinna elanikud," põhjendas ministeerium.

Läbirääkimised ei viinud kuhugi. Riik ja Riigi Kinnisvara AS (RKAS) on justiitsministeeriumi hinnangul kasutanud vangla ehituse ettevalmistamiseks umbes 20 miljonit krooni. "Riigil ei ole võimalik ühe eraettevõtte huvides nii suurt summat maksumaksja raha maha visata," teatas justiitsministeerium ja lisas, et krundi vahetamine võib kõne alla tulla üksnes siis, kui kõik nii praeguses asukohas tehtud kulutused kui ka uues asukohas tehtavad kulutused riigile küllaldaselt hüvitatakse.

Lugtmeijeri sõnul on nad alates 2008. aastast püüdnud RKASi, justiitsministeeriumi ja kogu valitsuskabinetti veenda, et see asukoht on vale ja segab kogu siinset tööstust. Tookord väitis teine osapool Lugtmeijeri sõnul, et on kulutanud 20 miljonit krooni ehk 1,3 miljonit eurot.

"Meie pakkusime neile eelmise aasta oktoobris seda raha kulude katteks, kuid meie üllatuseks tulid nad 30 päeva pärast vastusega, et loobuvad pakkumisest," rääkis Lugtmeijer. Tagasilükkamises oli kirjas, et pakkumisest loobutakse, kuna puudub alternatiivne asukoht vangla ehituseks. Nüüdseks on see leitud, detsembris teatas RKAS, et sobivaimaks alternatiivseks asukohaks valiti Rosamil OÜ pakutud Soodevahe kinnistu Rae vallas. Justiitsministeeriumi esindaja põhjendas Äripäevale kompromissi tagasilükkamist sellega, et pakkumist peeti liiga väikeseks.

Ministeerium esitanud omapoolse hagi. Justiitsministeeriumi kinnitusel nõrgendab Vopaki õiguslikke positsioone piirkonnas ka see, et tema ehitatud raudteel ja naftasaaduste torul puudub korrektne õiguslik alus. Riik on omakorda alustanud Vopaki vastu hagi, millega nõuab seitsme aasta jooksul riigi maa kasutamise hüvitamist.

Lugtmeijeri sõnul on Vopaki tegevus alates ehituste algusest 2001. aastal olnud kooskõlas vajalike ametitega.

Peaminister Andrus Ansipile on seoses vangla ehitusega ning Vopaki investeeringutega pöördumise teinud ka Eesti logistikaklaster ja majandusminister Juhan Parts. Mõlemad soovitasid jõuda kompromissile, kus ettevõte kompenseeriks osaliselt vanglaprojekti kulud ning valitsus jätkaks vangla rajamist uues kohas.

Justiitsministeerium ei pea vajalikuks uue Tallinna vangla krunti vahetada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

Vaata kogu kava
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:45
Otsi:

Ava täpsem otsing