Tootjad loodavad vanale kaardiväele

Ain Alvela 03. veebruar 2011, 00:00

Nii peavad paljud firmajuhid personali suurendamisest olulisemaks kriisi ajal kogunenud maksekoormuse vähendamist ning püüdlemist 2006. aasta käibemahtude poole. Leitakse, et seda tuleb teha olemasolevate töötajatega nende tööviljakust suurendades ja uuemat tehnoloogiat juurutades.

Kasutatakse hooajatöötajaid. ASi Põltsamaa Felix juhataja Anti Orav kinnitas, et töötajate arv ettevõttes sõltub tootmise mahust. "Meie puhul eriti suvisest ja sügisesest aedviljatoodete hooajast ja nende olemasolust. See maht selgub veebruari lõpuks, kui eksporditellimused on laual," selgitas Orav.

Felix suurendas mullu töötajate arvu 9%, seda Orava sõnul just tootmise mahu kasvu tõttu. "Loomulikult püüame tööjõu efektiivsust tõsta, kuid ilmselt ei saa hakkama hooajal lisakäsi palkamata. Omaette teema on nende leidmine," rääkis ta.

ASi Saaremaa Piimatööstus juhatuse esimees Andi Saagpakk on aga seda meelt, et senisest parema efektiivsuse saavutamiseks on vaja tööjõu kulusid hoopis vähendada, mitte inimesi juurde võtta. "Meil ei ole vähemalt lähemal ajal plaanis uusi inimesi palgata," kinnitas ta resoluutselt.

ASi Tallinna Farmaatsiatehas personaliosakonna juhataja Kadri Randveeru sõnul ei plaanita tänavu töötajate arvu värbamisprotsessi kaudu suurendada. Seda kahel põhjusel - esiteks muutus tööanalüüsi tulemusel osa tööprotsesse selliselt, et tegevusi sai edukalt ümber korraldada, teiseks on lapsehoolduspuhkuselt tööle naasmas väärtuslikud spetsialistid.

Ka ASi ES Sadolin peadirektor Piret Minn ütles, et ettevõte ei planeeri selleks aastaks personali suurendamist. "Kui sündmused arenevad prognoositust optimistlikumalt, katame vajadused hooajaliste töötajate palkamisega, mida oleme varemgi praktiseerinud," selgitas ta.

Personali suuruse määrab tootmismaht. ASi Estiko Plastar juhataja Triin Anette Kaasik märkis, et Estiko-Plastaril ei ole plaanis töötajate arvu suurendada. "Plaanime ekspordi kasvu, üldist käibe kasvu ning tootmismahu kasvu saavutada suureneva tootlikkusega," ütles Kaasik. "Töötame selle nimel, et leida veelgi sisemisi ressursse töökorralduse parandamiseks."

Ent on ka vastupidiseid hinnanguid. Keemiatööstusettevõtte ASi Henkel Makroflex juhatuse esimees Sirje Aal tunnistas, et plaanib sellel aastal kindlasti inimesi tööle võtta, personaliotsingud on juba käimas. "Eestis võib puudu tulla kvalifitseeritud tööjõust," nentis ta. "Vaatamata tööpuudusele pole spetsialiste kerge leida, sest enamik on juba tööl."

ASi Valio Eesti ekspordidirektor Elar Ollik ütles, et Valiole kuuluv Võru juustutehas loob lähiajal vähemasti neli uut töökohta. "Peamine personali suurendamise põhjus on oodatust kiirem müügi kasv USAs, kuhu müüme spetsiaalselt selle turu jaoks arendatud Lacey Swiss-tüüpi juustu," põhjendas Ollik. "Lisaks võib tööjõuvajadust mõjutada kevadel käivituv uus juustu viilutamise liin."

Töötuse määr Euroopas püsis detsembris enam kui 12 aasta kõrgeimal tasemel, kuna eelarvekriis ja säästukuurid hoiavad firmasid uusi töötajaid palkamast. Euroala sesoonselt korrigeeritud töötuse määr püsis Eurostati andmetel detsembris novembriga võrreldes 10% tasemel. Oktoobris oli töötuse määr 10,1%, mis on kõrgeim näit 1998. aasta juulist, vahendas agentuur Bloomberg. ELis tervikuna oli töötuse määr detsembris 9,6%.

Kõrgeima töötuse määraga riigid on Hispaania (20,2%) ning Leedu ja Läti, kus kolmandas kvartalis oli töötuse määr 18,3%. Eestis oli töötuse määr 16,1%.

Kokku oli eelmise aasta lõpus ELis tööta 23,2 miljonit inimest, mis on aastataguse ajaga võrreldes 434 000 inimese võrra rohkem.

T-Tammeri tootmine sellel aastal töölisi juurde ei vaja. Asendatakse ainult väheefektiivseid töötajaid, jättes töötajate arvu samaks.

Tõstame tootmise mahtu tänu paremale efektiivsusele. Ja ega tänaselt tööturult endale head spetsialisti ei olegi nii lihtne leida. Kontorisse on praegu plaanitud selleks aastaks üks inimene juurde võtta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:47
Otsi:

Ava täpsem otsing