Siiras kiitus Kuldar Leisile ja tema juhitavale Premiale!

Meelis Mandel 11. märts 2011, 00:00

Siiras kiitus Kuldar Leisile ja tema juhitavale Premiale, kes avalikustas äsja ettevõtte selle aasta käibe- ja kasumiprognoosi. Börsifirmad, võtke Leisist ja Premiast eeskuju! Mille alusel siis veel investorid peaksid oma otsuseid langetama kui mitte ettevõtte enda tulevikunägemuse pealt?

Eelmisel nädalal Ameerika Kaubanduskojas Eesti börsifirmadest rääkides pidin nukralt tõdema, et erinevalt oma Lääne kolleegidest ei ole Tallinna börsil noteeritud firmadel tavaks oma prognoose avaldada. Kunagi ammu Baltika avaldas, kuid nüüd enam mitte ükski.

Seda enam tuleb Kuldar Leisi pretsedenti tunnustada. Investorid on seda juba väikse aktsiahinna tõusuga teinud.

Aga lisaks prognoositalumatusele põevad paljud Eesti börsifirmad veel tulemuste avaldamise juhutõbe. Täpsemalt selle haiguse erinevaid vorme. Vaid viis ettevõtet (Tallinna Vesi, Tallink, Baltika, Tallinna Kaubamaja ja Olympic) teatavad ette täpselt oma majandustulemuste avaldamise päeva. Nii peab!

Neli ettevõtet (Harju Elekter, Ekspress Grupp, Silvano ja ka Premia) teatavad ette ainult avaldamisnädala. Merko ning Nordecon teatavad majandustulemuste avaldamisest ette vaid mõned päevad. Aga Arco Vara ja Viisnurga (jätame arvestamata kaks naljafirmat - Trigoni ning Järvevana) tulemuste avaldamise aja põhimõtteid teab vaid jumal taevas. Kui sedagi. Siin peaks Tallinna börs minu meelest kindlasti ühesed reeglid kehtestama.

Ja kas on palju tahetud, et majandustulemusi ei avaldataks reede õhtul pärast tööpäeva, mil investoritel juba mõned õlledki võetud? Arco Vara ja Silvano harrastavad sellist taktikat vast kõige enam. Jääb vaid loota, et mõned neist vähestest pankade analüütikutest, kes Tallinna katavad, nädalavahetusel veidi tööd teevad ja kas või Äripäevgi börsi avamiseks esmaspäeval mingigi kommentaari tulemustele edastab.

Ja veel. Kuigi Tallinna börs on pannud paika majandustulemuste avaldamise reeglistiku, tundub see liiga üldine ja liigselt loomingulisust võimaldav. Liiga palju erinevad ettevõtete raportite vorm ja sisu, võrrelge kas või Premiat ja Merkot. Mõnikord tundub, et ettevõtted üritavad meelega oma raportit raskesti loetavaks kirjutada, et piire kombata.

Midagi head ka. Kontaktid, sh juhtide mobiilid (heaks näiteks EEG juht Gunnar Kobin), mis börsiteadete all, reeglina töötavad. Soovitan investoritel teinekord helistada. Ülejäänus on paljudel Tallinna börsifirmadel veel samme astuda. Kordan igaks juhuks üle - palun prognoose, majandustulemuste täpset avaldamisaega ning arusaadavat ühtset vormi!

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:49
Otsi:

Ava täpsem otsing