Pindi indeks märtsis +4,2%

Peep Sooman 11. aprill 2011, 00:00

Korteritehingute keskmine hind on Pindi indeksi järgi tõusuteel, nagu ka pakkumiste arv. Järgnevatel kuudel on oodata veelgi suuremat elavnemist.

Pindi indeks tõusis märtsis 4,2% võrra, andes 17 Eesti suurema linna tehingute kaalutud keskmiseks hinnaks 751,9 eurot ehk 11 765 krooni ruutmeetri kohta. Veebruaris oli antud suurus korrigeeritud andmetel 721,7 eurot/m2 (11 292 kr/m2).

Võrreldes hinnatipuga aprillis 2007 on indeks langenud 46,2%. Kui aga vaadata viimaste aastate madalaimat punkti, mis oli 2009. aasta juulis, mil keskmine hind oli 624,2 eurot/m2 ehk 9766,4 kr/m2), on Pindi indeks 20,5% võrra kõrgemal.

Pakkumiste arv kasvuteel. Kui veebruaris tehti 17 Eesti suuremas linnas 627 korteriomandi tehingut, siis märtsis aktiivsus tõusis, kasvades 743 tehinguni. Aprillis-mais on oodata turu veelgi suuremat elavnemist, kuna ostuhuvi üha kasvab.

Talvine vähene tehingute arv on mõnevõrra suurendanud pakkumiste arvu - keskmiselt umbes 10 protsendi võrra, kuid kevadine suurem tehinguaktiivsus tasandab selle ilmselt mõne kuu jooksul ära.

Paremini lähevad kaubaks renoveeritud ja uued elamispinnad, tugev konkurents on aga jätkuvalt paneelmajakorterite müüjate vahel. Praegune, kriisijärgse perioodi ostja on keskmisest kõrgema sissetulekuga, mistõttu kehvema asukohaga, halvemas seisukorras ja ühetoalistele varadele on ostja leidmine keeruline ning ainsaks argumentiks on madal hind.

Pangad elavdavad taas laenuga turgu. Samas on suuremad kommertspangad alustanud üle aastate taas argessiivseid kodulaenukampaaniaid ning sellega kaasnevad soodustused muudavad eluasemelaenu vastuvõetavamaks ka sellele sihtgrupile, kes siiani on pigem laenust loobunud. Kindlasti avaldab see teatavat mõju ka tehingute arvule.

Märtsis tarbijate kindlustunde indikaator taas tõusis, jäädes tasemele -1. Olgu ära märgitud, et plussis oli indikaator vaid buumiperioodil.

Madal hind hoiab ostujõudu kõrgel . Praegu saab keskmist palka teeniv tallinlane olemasolevatel finantseerimistingimustel soetada endale Tallinna keskmist elamispinda maksimaalselt 77 ruutmeetrit, tartlaste ning pärnakate ostuvõime on vastavalt 73 ja 77 ruutmeetrit.

Kinnisvarahindade põhja perioodil ületas ostujõud suurtes linnades 80 ruutmeetri künnise. Meenutuseks - buumi tipul 2007. aasta alguses piirdus ostuvõime Eesti suuremates linnades umbes 30 ruutmeetriga.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:51
Otsi:

Ava täpsem otsing