MSD juhtum võib panna seadust muutma

Kadri Jakobson 19. aprill 2011, 00:00

"Selleks, et meelelahutuse pakkumise keeld oleks üheselt mõistetavam ja laieneks ka neile ravimitootjatele, kes ravimitootjate liidu heade turundustavade koodeksiga liitunud ei ole, teeb ravimitootjate liit ettepaneku seadusandjale ravimiseaduse N 86 p 6 muutmiseks nii, et meelelahutuse pakkumine ei oleks lubatud ka ravimiseaduse järgi," teatas ravimitootjate liit eile.

Sotsiaalminister Hanno Pevkur tänas eile ravimitootjate liitu, kes oma konkreetse seisukoha kujundas ning välja ütles, kiites neid ka pressiavalduses oleva ettepaneku eest.

"See aitab seadusloome protsessi edasi," ütles Pevkur. Pevkuri sõnul on ta kolmapäeval ise kohal Tartus ravimiametis, kes on MSD suhtes algatanud väärteomenetluse.

Pevkur ootab põnevusega. "Me arutame nii ravimitootjate ettepanekut kui ka ravimiameti enda ettepanekuid, mis puudutavad järelevalve tõhustamist. Ma loodan, et nüüd vaatab ravimiamet üle ka ravimireklaamiga seonduvad sätted. Ootan põnevusega, millised ettepanekud ravimiametilt tulevad," ütles Pevkur.

Enne, kui seadust muuta, tuleks vaadata, kuidas praegu kehtivat seadust täidetakse, lausus riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna.

"Väga tihti tahetakse kiiresti seadust muuta, kuid tegelikult tuleb kontrollida seaduse täitmist. Konkreetse juhtumi puhul on olemas konkreetsed ametid, kes sellega tegelevad," ütles Tsahkna.

Tema sõnul pannakse praegu kokku teemasid, millega komisjon tegelema hakkab. "Kui see on teema, kus on probleeme, siis loomulikult on sotsiaalkomisjon valmis sellega tegelema," ütles Tsahkna.

Ühtlasi leidis ravimitootjate liit, et MSD eksis eetikareeglite vastu, kui korraldas günekoloogidele meelelahutusliku ürituse.

"Ravimitootjate liidu eetikakomitee taunis eetilisest aspektist lähtuvalt meelelahutuse kasutamist koolitusel. Meelelahutuse kasutamine koolitusüritusel ei ole liidu koodeksi järgi lubatud ja on seetõttu heakskiidetud heade turundustavade eetiliste normide rikkumine," teatas ravimitootjate liit.

Koodeksis keeld olemas. Ravimitootjate liit esitas oma eetikakomiteele arupärimise analüüsimaks võimalikku heade turundustavade rikkumist ravimifirma MSD korraldatud koolitusel 1. aprillil.

Eetikakomitee tutvus firma MSD esitatud materjalidega ning analüüsis koolitust lähtudes ravimitootjate liidu heade turundustavade koodeksist.

Ravimitootjate liidu juht Riho Tapfer lisas, et ravimitootjate liidu eetikakoodeksi järgi pole ka praegu meelelahutus lubatud. Koodeks ütleb, et üritustega seoses osutatav külalislahkus peab piirduma sõidu, einete, majutuse ja tegelike registreerimistasudega.

Ravimiseaduse järgi peab üritustel võõrustamine jääma mõistlikule ja ürituse põhieesmärgi suhtes teisejärgulisele tasemele.

"Et asi oleks üheselt mõistetav, siis sellise ettepaneku me ka tegime. Kui seadus toob sisse sõna meelelahutus, siis on see ju lubatud," ütles Tapfer.

Ehkki Norras keelustatakse 2012. aastast ravimifirmade toetatud arstide koolitusreisid välismaale, Tapfer seda Eestis mõistlikuks ei pea.

"Kas te kujutate ette, kui suur vahe on Norra riigis tervishoiule kulutataval rahal võrreldes Eestiga? Kardan, et meid ravivad arstid jääksid väga olulisest informatsioonist ilma ja võib-olla saaksime mõnegi ravimi kohta teavet 2-3 aastat hiljem," ütles Tapfer.

"Oleks sõltumatu institutsioon, kes valdaks kogu infot, mida kindla ravimi välja töötanud ravimitootja ning teeks seda kõike ise, nii et ravimitootja ei peaks kulusid kandma - see oleks ideaalis kõige parem," selgitas Tapfer.

Norra ravimitööstuse liit võttis mullu suvel vastu otsuse lõpetada alates 1. jaanuarist 2012 arstide reiside finantseerimise välismaistele erialakonverentsidele.

Järgneb väljavõte eelmise suve pressiteatest:

"Ravimitööstus on kaua aega rahastanud arstide professionaalset arengut ja teadmiste kogumist ravimitööstuse innovatsiooni kohta. Oluline osa sellest on olnud arstide osalemine rahvusvahelistel kongressidel.

Nüüd on liit jõudnud arusaamisele, et tööstused ei peaks enam finantseerima arstide osalemist erialakonverentsidel välismaal. See on vastutus, mis peaks suures osas jääma arstide tööandjate või siis arstide endi õlule. Et arstid peaksid maksma enda reisi- ja majutuskulud ise - see põhimõte sai sisse kirjutatud ravimitootjate liidu ja piirkondlike haigekassade omavahelisse koostööleppesse juba aastal 2005. Nüüd astuvad ravimitootjad sammu edasi, lõpetades täielikult arstide toetamise välismaal toimuvatel konverentsidel osalemises."

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:51
Otsi:

Ava täpsem otsing