Pühapäev 26. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Moody's ei paranda veel Balti pankade reitinguväljavaadet

Sirje Rank 16. mai 2011, 16:42

Kõigi kolme Balti riigi pangandussüsteemi reitinguväljavaade jääb negatiivseks.

„Balti pankade tegevuskeskkond jääb tõenäoliselt järgmise 18 kuu jooksul keeruliseks hoolimata 2010. aasta jooksul toimunud positiivsetest arengutest. Majanduse kasvu on vedanud peamiselt eksport, samal ajal kui kiduvas kodumaises nõudluses on vähe muutust. Viimast hoiab tagasi kõrge tööpuudus, valitsuse säästukavad ja eraisikute ja ettevõtete suur võlakoorem,“ ütles Moody’se analüütik ja raporti autor Blake Foster.

„Kuna kodumaise nõudluse toibumisest on vähe märke, jääb majandus sõltuvaks peamiste kaubanduspartnerite majanduse kasvust ning nendega seotud riskidest,“ ütles Foster.

Probleemsete laenude osakaal on jätkuvalt kõrge, ehkki olukord on stabiliseerunud. Kuna majanduses püsib keeruline olukord, jääb probleemsete laenude osakaal kõrgeks, mis mõjutab negatiivselt pankade kapitalisatsiooni ja kasumlikkust. Madal kapitali adekvaatsus (Lätis ja Leedus 11% ja Eestis 16% 2010. aasta lõpul) kujutab endast märkimisväärset krediidiriski, ehkki emapangad ja aktsionärid on kapitali lisanud.

Praegu vastab enamike Balti pankade halbade laenude tase Moody’se baasstsenaariumile. Kui see tõuseb, vajavad pangad lisakapitali. Konkurents hoiuseturul mõjutab samuti pankade rahastamiskulusid negatiivselt.

Kuna majanduskasvu väljavaated on nõrgad ja positiivseid arenguid pole probleemsete laenude, rahastamiskulude ja kapitalisatsiooni osas eriti ette näha, jääb pankade kasumlikkus Balti riikide panganduses tagasihoidlikuks.

Samas ei näe Moody’s ette probleemsete laenude märkimisväärset kasvu ning usub, et enamik panku varus omale kriisis piisavad puhvrid. Edaspidi on puhvrite vajadus oluliselt väiksem ning 2011 aasta jooksul hakkab tasapisi paranema ka laenunõudlus ja intressimarginaalid.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. May 2011, 14:40
Otsi:

Ava täpsem otsing