Laupäev 10. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Glencore tegi Londoni börsiajaloo suurima IPO

Raivo Sormunen 19. mai 2011, 12:51

Järgmisel teisipäeval hakatakse Londoni börsil kauplema Šveitsi toorainekaupleja Glencore aktsiatega. Äsja lõppenud aktsiate esmaemissiooni mahuks kujunes 11 miljardit dollarit, tehes temast 2011. aasta suurima IPO maailmas ja ajaloo suurima aktsiaemissiooni Londoni börsil.

Viimati toodi Londonis enam vähem sarnase mahuga firma börsile 2006. aastal, kui Vene naftagigant Rosneft korraldas 10,7 miljardi dollarise mahuga IPO.

Glencore märkimishinnaks kujunes 530 penni ehk hind jäi täpselt pakkumisvahemikku keskele, kirjutab Wall Street Journal. Aktsiaemissioon märgiti asjasse pühendatud allikate väitel märkimisväärselt üle ning soovi korral oleks ettevõte võinud väärtpaberid maha müüa ka 550 penni juures.

„Glencore`i aktsiapakkumise vastu tundsid huvi investorid üle kogu maailma ning aktsiaemissioon märgiti hinnatasemelt mille Glencore määras kõrge kvaliteedi ja geograafiliselt laia investorite baasi poolt märkimisväärselt täis,“ kommenteeris Glencore juhatuse esimees ja 15,7 protsendiga ettevõtte suurim aktsionär Ivan Glasenberg.
Arvestades aktsiate ülejaotusoptsiooni ulatub Glencore turuväärtus umbes 62 miljardi dollarini.

Börsile jõudev firma on toonud välja, et emissioonist saadavate summade eest kavatsevad nad täielikult välja osta Xstrata PLC, millest 34% osalust omav Glencore on kasvatanud praeguseks välja 70 miljardi dollari suuruse väärtusega kaevandushiiu.

Glencore möödunud aasta kasum ulatus 144,9 miljardi dollari suuruse käibe juures 3,8 miljardi dollarini.

Ehkki Glencore aktsiatega hakatakse ametlikult Londoni börsil kauplema järgmisel teisipäeval ja Hong Kongis kolmapäeval on aktsia täna börsiväliselt juba umbes 3 protsenti tõusnud.

Glencore õnnestunud IPO peaks andma indu juurde ka teistele ettevõtetele, mis on Jaapani tuumakatastroofi, Lähis-Ida rahutuste ja Euroopa riikide võlakirjakriisi pärast oma börsiletulekut siiani edasi lükanud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. May 2011, 10:59
Otsi:

Ava täpsem otsing