Hiina mull on lõhkemas

Romet Kreek 24. mai 2011, 00:00

"Võrreldes meiega (USAga) on Hiinas meeletu laenumull," ütles Richard Bernstein Advisorsi juhatuse esimees Richard Bernstein MarketWatchile. "Kuld ei ole mullistunud, kuid ta on sellele nii lähedal kui üldse võimalik."

Hiina aktsiate kohta arvab ta, et seal ei ole enam tegu tuleva õnnetusega, vaid see on juba käes. Inflatsiooniline surve, mis aeglustab Hiina majanduskasvu, võib halveneda. Hiina on aga kuhjanud sellise võlamulli, mida ei ole veel USAs nähtud.

"Kõike seda, mida inimesed ei ole sallinud USAs viie aasta jooksul, leidub kuhilates Hiinas," ütles Bernstein. Inflatsioon sõidab Hiinas rööbastelt välja ettevõtete kasvu ja survestab aktsiate hindu ka näiteks Indias ja Brasiilias. Investorid ei soovi nendest probleemidest kuuldagi, lootes, et need on lühiajalised.

"Inimesed on väga mures inflatsiooni pärast USAs, kuid me räägime arenevatest turgudest," jätkas ta. Bernstein soovitab portfellides BRIC-maade (Brasiilia, Venemaa, India ja Hiina) osakaalu vähendada. "Inimesed ei mõista, kui paljud arenevad turud näitavad väga hilisele tsüklile iseloomulike märke," märkis ta.

Bernsteini sõnul vaatavad kõik kasvunumbreid, kuid mitte seda, mis kasvu põhjustab. Kui see on ajendatud massilisest krediidi kasvust ja keskpank karmistab rahapoliitikat, on see ajalooliselt eesolevat hädaolukorda tähendanud.

Arenevate turgude tõmbetuuled mõjuvad otseselt negatiivselt toorainetele. Hiina ja teised arenevad turud on vedanud toorainete nõudlust, mida omakorda põhjustas laenu kerge kättesaadavuse kasv.

Tooraine hinnalangus USA-le kasulik. "Tõenäoliselt langevad toorainete hinnad," ütles Bernstein. "See on USA-le tulus. Meie tsükkel pikeneb, kuna arenevate riikide keskpangad teevad ära musta tööd, mida Föderaalreserv ei tee."

Bernstein ei usu, et kuld oleks juba mullistunud, kuid fundamentaalselt ei ole hinnatõus enam seletatav. Tugev põhjus, miks omada kulda, oli USA dollari nõrkus. Vastupidiselt laialt levinud vaatele dollari väärtust ei vähendata. Dollar on USA dollari indeksifutuuri alusel tõusnud alates 2008. aasta aprillist. "Paljud inimesed on kindlad, et dollar kukub, ja nad keelduvad numbreid vaatamast," ütles Bernstein. "Kui teile meeldib nii, siis on tore, aga ärge petke ennast, et see on fundamentaalselt põhjendatud."

USA aktsiatest meeldivad paljudele suure turuväärtusega korralike dividendimaksjate aktsiad. Bernsteinile need ei meeldi. USA väikese turuväärtusega ettevõtete aktsiad on atraktiivsemad ja mitte seetõttu, et seda turusegmenti vihkavad investorid kõige rohkem. Inimesed keelduvad neid ostmast, kuna need olevat kallid ja neil ei ole väljundit arenevate turgude näol. Paraku on USA väikese turuväärtusega ettevõtete aktsiatele prognoositud umbes 50 protsenti suuremat kasumi kasvu kui Hiina ettevõtetele.

"Meie strateegia on saavutada USA riskivõtt ja kaitsta end arenevate turgude vastu," ütles ta. "USA fundamentaalne pool on üldiselt paranemas. USA väikese turuväärtusega ettevõtete aktsiad võivad olla maailma avastamata kasvulugu."

Positiivselt suhtub guru Euroopa aktsiatesse, mis tõenäoliselt suudavad ootusi ületada. Euroopa ettevõtted on parema tervise juures kui nende maade valitsused. Investorid ei peaks nende kahe vahele võrdusmärki tõmbama. Kuigi Euroopa Liit on tormine, toimivad Euroopa aktsiaturud normaalselt. Dollaripõhiselt on Euroopa aktsiate tootlus olnud tänavu USA S&P 500 indeksist kõrgem. Küsige USA investorite käest - kumma aktsiaturg on tänavu tootnud rohkem - kas Hiina või Itaalia. Valdav osa investoreid ütleb, et Hiina. Tegelikult on USA dollari põhiselt Itaalia aktsiaturg tõusnud 13 protsenti, Hiina oma aga 1,7 protsenti.

Euroopas meeldivad Bernsteinile suure turuväärtusega ettevõtete aktsiad. Tema fondi kümne suurema aktsiapositsiooni seas on Roche Holding, BP, Credit Suisse Group ja GDF Suez.

Järsk vaate muutus. Mind üllatas, kui radikaalselt muutis Wall Streeti veteran vaateid. 7. detsembril käis ta välja 11 investeerimisteemat 2011. aastaks. Üheks teemaks oli see, et kütuse- ja toorainekompaniide aktsiad võtavad turuveduri rolli enda kätte, kuna majandus on sisenemas tsükli keskfaasi. Nüüd on ta tsüklifaasi vaadet muutnud ja toorainesektorid talle enam ei meeldi. Toonastest ideedest oli veel huvitav, et ta nägi USA tarbijatele suunatud aktsiate paremat teenimisvõimalust arenevate turgudega võrreldes. Üheks põhjuseks oli, et arenevate turgude tarbijatele suunatud aktsiasse investeerimise rada oli juba nii laiaks tallatud, et see oli üldse arenevatele turgudele investeerivatele institutsionaalsete investorite põhiidee.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

Vaata kogu kava
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:53
Otsi:

Ava täpsem otsing