Põlevkivielektrijaamale riigiabi ei tule

Alyona Stadnik 02. juuni 2011, 14:28

Valitsus võttis tagasi Euroopa Komisjonile esitatud taotluse, milles palus luba anda riigiabi uuele põlevkivielektrijaamale. Narva lähistel paikneva Eesti elektrijaama projekt jätkub.

Majandusministeeriumi asekantsler Einari Kisel sõnul tuleb Narva lähistel paikneva Eesti elektrijaama projektil  pigem riigil maksta toetust vähem, sest senise toetusskeemi puhul oleks tulnud maksta ettevõtjale kinni ka kapitalikulu. „Kui projekti investeerimisotsus praegu edasi lükataks, siis arvestades Saksamaa tuumajaamade sulgemise otsust võib prognoosida, et uute elektrijaamade rajamine muutub lähiaastatel oluliselt kallimaks,“ kommenteeris Kisel.

Valitsus on otsustanud, et Narva Elektrijaamade uute plokkide rajamisega tuleb alustada, tasuta kvoot antakse projekti tarbeks siis, kui formaalne investeerimisprogrammi kooskõlastamine Euroopa Komisjoniga on läbi käidud ning heitmekvoodi uus periood on 2013 aastal alanud. „Juriidiliselt tuleb otsus ploki rajamise alustamiseks teha Eesti Energia AS nõukogul. Arvestades praegu energiaturgudel toimuvat oleks otsusega viivitamine minu hinnangul küll põhjendamatu;“ sõnas Kisel.

Ta märkis, et Euroopa Komisjon  on varem tunnistanud Eesti vajadust uute elektriliste võimsuste toetamise järele, tagamaks riigi energiajulgeolekut. „Senine diskussioon on olnud selle ümber, kas planeeritud toetusskeem oleks optimaalne selle eesmärgi tagamiseks. Täna oleme analüüsi ja diskussiooni tulemusel Euroopa Komisjoniga jõudnud järeldusele, et antud eesmärki täidab paremini tagada tasuta kvoodi andmine valitsuse kinnitatud investeerimiskava alusel,“ lausus Kisel.

Ta täpsustas, et siiani on tasuta kvoodi andmine elektritootjatele olnud Euroopa Liidu tasandil liiga üldiselt reguleeritud, märtsis avaldatud Komisjoni teatis on selle võimaluse muutnud reaalseks. „Kui Eestis toetuse skeemi ettevalmistati ja riigiabi taotlus esitati, siis elektritootjatele tasuta kvoodi andmise regulatsioon sisuliselt veel puudus,“ märkis ta.

Narva lähistel paikneva Eesti elektrijaama investeeringutes muutub sisuliselt vaid nende investeeringute toetamise skeem. „Samas tasub tähele panna, et tasuta kvooti ei anta vaid Narva Elektrijaamadele, vaid teatud tingimustel on võimalik tasuta kvooti saada ka teistel elektritootjatel, see ei ole vaid Narva Elektrijaamadele suunatud meede,“ lausus Kisel.


 

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. June 2011, 14:29
Otsi:

Ava täpsem otsing