Iga ehitaja tahab eraldi küsimist

Tanel Raig 10. august 2011, 00:00

Majaehitaja.ee juhataja Eno Pappel ütles, et hinnapakkumiste kogujal ei tasu lootagi, et ta saab kõigi pakkujate käest soovitud detailsusega info. "See ei õnnestu sageli isegi siis, kui seda spetsiaalselt paluda," kinnitas ta.

Pappel selgitas, et ehitusfirmad koostavad hinnapakkumisi erinevate eelarvestamisprogrammidega või lausa Exelis ning neil on välja kujunenud harjumused, kuidas pakkumised lahti kirjutada. Erinevalt koostatud hinnapakkumisi aga ei õnnestu hiljem võrrelda ja kogu kõrvutamine taandub üldnumbri hindamisele.

Eratellija püüab säästa. Pappel soovitas küsida hinnapakkumist konstruktiivosade kaupa, mille puhul on nendes sisalduvad tööd arusaadavad. Ta möönis, et hinnapakkumiste kvaliteet sõltub ka projektist. "Korraliku põhi- ja tööprojektiga ehitatakse eramaju kahjuks harva, kuna tellija otsib sageli kokkuhoidu just projekteerimise arvel," nentis ta.

Uus Maa ehitusosakonna juht Guido Miller soovitas siiski nõuda detailset ja lahtikirjutatud hinnapakkumist, et hiljem ei tekiks tellija ja ehitaja vahel vaidlusi. Tellija võiks koostada pakkumistabeli, et ehitajail oleks pakkudes ees struktuur. Nii saab hindu hiljem paremini võrrelda.

Miller sõnas, et üldjuhul koostatakse pakkumine tööliikide kaupa ja ühikhinnetega (näiteks eurot/m2, eurot/tk, eurot/jm jne). Küll aga ei kirjutata lahti, kui palju arvestatakse ühiku valmistamiseks töötasudeks, materjalile, üldkuludeks või mehhanismidele.

Mõistlik on siiski korraga mitmelt firmalt hinnapakkumine küsida ja nende alusel leida sobilik firma.

Loomulikult on eratellijal alati võimalik minna teise ehitaja juurde ja küsida paremat hinda. Hinnapakkumise tegemine aga eeldab ehitusfirmalt suurt ajakulu projekti läbitöötamiseks, samuti küsivad ehitusfirmad pakkumisi alltöövõtjatelt ning see protsess võtab aega.

Ainult odavat hinda taga ajades saavutatakse see enamasti kas kvaliteedi arvel või valitakse selline hinnapakkumine, millest on osa töid välja jäetud.

Kindlasti pole selline käitumine eetiline. Pooldan seda, et mängureeglid on ausad ning kõigil on ühesugused tingimused.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:58
Otsi:

Ava täpsem otsing