Kaasik tunnistas pistiseandmist linnaametnikule

Kadrin Karner 23. august 2011, 00:00

"Kas kellelgi pistist on vaja?" tervitas temaatilise naljaga kohtusaali ukse taha kogunenud ajakirjanikke Viktor Kaasik.

Asja vedanud prokurör Kadri Väling on kokkuleppega rahul. "Loomulikult olen rahul, muidu ma ei oleks seda ju sõlminud," rääkis ta. "Olen olnud selle menetluse juht ja kokkuleppe sõlmimiseks tegid ettepaneku süüdistatavad," märkis ta.

Prokuröri sõnul räägiti kokkuleppe sõlmimise eel nii Õispuu kui ka Kaasikuga läbi asjaolu, et nad on mõlemad sunnitud oma senisest ametist lahkuma. Õispuu lahkus vabatahtlikult Tallinna linnaplaneerimisameti juhi kohalt ning Kaasik advokatuurist.

Kuigi Kaasik tunnistas end süüdi pistise andmises Õispuule, rääkis ta ise enne ja pärast istungit ajakirjanikele, et tegemist oli ikkagi laenu andmisega. Prokurör kinnitas, et loomulikult oli seaduse järgi selle laenu andmise näol tegemist korruptiivse teoga.

"Antud kontekstis küsis Õispuu laenu, et lahendada oma rahaprobleemi. Laenuvajadus tekkis Õispuul sellest, et ta oli käinud perega reisil ja kulutanud pere eelarvest suuri summasid ning oli tarvis krediitkaardi võlg ja muud laenud ära kustutada," kirjeldas prokurör.

Prokurör rääkis, et Viktor Kaasik on kinnitanud eeluurimisel, et Õispuu on temalt laenu küsinud varemgi, aga ta on selle andmisest keeldunud. "Selle tagajärjel on Õispuu suhtumine planeeringu menetlusse muutunud ja seetõttu oli ta (Kaasik - toim) valmis seda laenu andma," täpsustas Väling. Kaasik aga prokuröri sõnu kinnitama nõus ei olnud.

Õispuu: see on minu teadmatus. "Ütlen siiralt, ei teadnud jah. Ei hakka keerutama. Ei teadnud jah," oli Õispuu vastus küsimusele, et kas ta kõrge linnaametnikuna tõesti ei teadnud, et te ei tohi võtta vastu mitte ühtegi rahalist ega mitterahalist soodustust. "See on minu teadmatus. Ma tunnistan seda," lisas ta kiirelt.

Kas Te täna kahetsete, et vähe seadust lugesite? "Ei no mis siin enam kahetseda. Asi on tehtud," ütles Õispuu ja läks siis laenujutu peale üle. "Ma võtsin ametlikult laenu, maksin ametlikult tagasi. Kõik asi käis ju pangakontode kaudu," ütles Õispuu.

Kaasik tunnistas usutluses, et tegi laenu andes vea, ei mõelnud asju korralikult läbi. Samas ei tunnista ta, et tegemist oli pistisega, vaid nimetab seda järjekindlalt laenuks. "Kui ma oleks tahtnud talle pistist anda, siis ma ei oleks ju oma isiklikult kontolt kõigile nähtavalt kandnud tema kontole raha. Ma ei ole idioot ju. Ja see oligi viga," rääkis advokaat.

Vestluse lõpuks tõdes Kaasik: "Ütleme nii, et kuni selle kaasuseni oli minu arusaamine pistisest ja altkäemaksust natuke teine. Aga noh. Elu õpetab!"w w

Advokaat Viktor Kaasik andis enda sõnul endisele Tallinna linnaplaneerimisameti juhile Toomas Õispuule laenu, mitte pistist, ometi nõustus ta kokkuleppemenetlusega ning tunnistas end pistise andmises süüdi. Eile nentis ta: "Loomulikult ma ei oleks tohtinud (laenu - toim) anda."

Kaasik avaldas oma mõtteid veidi enne seda, kui kohus kuulutas tema ja Toomas Õispuu kokkuleppemenetluses süüdi.

Te olete juristi haridusega inimene, nagu just ise kohtule tunnistasite, kuidas Te siis ikkagi nõustusite Toomas Õispuule laenu andma, kui Te teate, et ametiisikule ei tohi anda ühtegi hüve? Ma tean härra Õispuud juba väga ammustest aegadest. Loomulikult ma ei oleks tohtinud anda (laenu -toim). Loomulikult. Aga ma ei mõelnud seda lõpuni ja see ongi see viga. Kui ma oleks tahtnud talle pistist anda, siis ma ei oleks ju oma isiklikult kontolt kõigile nähtavalt kandnud tema kontole raha. Ma ei ole idioot ju.

Pistise andmine on ju tavaliselt üritus, mida püütakse varjata. Mul ei ole midagi varjata. Aga ma oleks pidanud mõistma, et sellest võib tekkida probleem. Ma oleks pidanud seda taipama ja teistmoodi käituma.

Kas vastab tõele, et Toomas Õispuu on tegelikult Teilt mitu korda laenu küsinud? Ei vasta tõele. Üks kord küsis laenu… (asja menetlenud prokurör Kadri Väling ütles Äripäevale enne selle küsimuse esitamist, et Õispuu küsis Kaasikult laenu mitu korda ja Kaasik keeldus selle andmisest ning Kaasik, nähes, et Õispuu suhtumine oma töösse seejärel muutus, nõustus lõpuks Õispuule laenu andma - toim)

Kuidas täna sellele asjale tagasi vaatate. Kahetsete väga? Loomulikult… loomulikult. See oli ju tohutu lollus… tohutu lollus.

Miks Te ei läinud pikema kohtumenetluse teed, vaid valisite kokkuleppemenetluse? Kas peale vaadates tundus, et Teil ei ole sealt kindlat võitu loota? Ei ole kindlat võitu loota. Ma ei tunne kriminaalasju väga hästi. Oleks ma kriminaalasjade peal, siis võib-olla ma oleks ka rohkem mõelnud, kui ma seda laenu andsin.

Millega edaspidi tegelema hakkate? Mis mõttes? Tööd teen. Ega ma siis sellepärast oma töötegemist… loomulikult ma ei tohi kasutada advokaadi nime. Aga ega keegi ei ole mul keelanud töötegemist.

Inimesi nõustada? Vaatame. Kui selle jamaga ühele poole saan, siis üritan natuke puhata. Ega mul ühtki tööd nüüd katki jää. Võib küll olla, et mõni mu juurde nüüd seoses selle jamaga ei tule, aga ega ma ei jõua kõike tööd ka ära teha.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:59
Otsi:

Ava täpsem otsing