Kergendaks perearstide murekoormat?

ÄP 26. august 2011, 00:00

Tänane Äripäev kirjutab, et paljud perearstid võtavad palgalisana dividende, millelt ei pea tasuma sotsiaalmaksu, ehkki lõviosa perearstide käibest tuleb sotsiaalmaksust. Artiklist selgub, et kuigi haigekassa kärpis perearstidele makstavaid summasid, suudavad tohtrid endiselt kasumit teenida. Mullu maksis haigekassa saja suurema lepingupartneri seast omanikele dividende ligi 70% perearstikeskustest.

Äripäeva arvates näitab see, et Eesti meditsiinikorralduses, eriti perearstinduses, on aeg muutusteks. Miks? Sest kuigi me peame ettevõtlust oluliseks ja tähtsaks ning iga ettevõtte eesmärk on omanikule kasumit teenida, ei tohiks me meelest haigekassast raha saavad perearstid, ettevõtlus ja dividendid ühte lausesse mahtuda. Sest nagu juba öeldud, saab üks perearst pea kogu tegutsemiseks vajamineva raha ehk käibe haigekassalt ja see raha tuleb sotsiaalmaksust. Ehk teisisõnu on avalikku õiglustunnet riivav olukord, kus sotsiaalmaksust elatuv perearst püüab oma sotsiaalmaksukoormust vähendada. Jah, see on legaalne. Kuid kas ka moraalne?

See on väga emotsionaalne teema. Me oleme mitu korda kirjutanud advokaatidest, kes palga kõrval igal aastal dividendimiljoneid välja võtavad, me oleme kirjutanud ka tippjuhtidest ja konsultantidest, kes nii teevad. Ning maksu- ja tolliamet on alati olnud seisukohal, et palk on tasu tehtud töö eest, dividendid aga tasu tehtud investeeringu eest, et need, kes palga asemel dividendidest elatuvad, on maksuameti teravdatud tähelepanu all.

Ometi on praegu dividendid perearsti sissetuleku loomulik osa, nagu mainib ka riigikontrolli vanemaudiitor tänases artiklis. "On tõsi, et osa sissetulekust dividendidena välja võttes maksab perearst maksudena riigile vähem kui täieliku palgatulu korral, kuid see ei ole koht, kus perearste süüdistada," ütleb ta. "Sellised mängureeglid on kehtestanud riik." Äripäeva arvates on riigil aeg vaadata, kas need mängureeglid vajavad ehk muutmist.

Mida siis ette võtta? See teema ei ole esimest korda õhus. Oleme sellest varemgi kirjutanud, kuid olukord on sama. Kuid kui 2007. aastal tegime ettepaneku kehtestada dividenditulust elatujatele kindel määr, millelt nad maksaksid sotsiaalmaksu, siis praegu on see ettepanek juba aegud, täna räägitakse hoopis sotsiaalmaksulaest.

Kergendaks perearstide koormat? Kui läheks Soome teed, kus perearstid on omavalitsuste palgal? Kui teeks omavalitsusele ülesandeks sisustada (suuresti haigekassa raha eest) perearstile ruumid, kindlustada ta koduvisiitideks vajaliku sõidukiga ning palgata just nii palju arste, kui omavalitsuses vaja?

Äripäeva arvates lüheneks nii ravijärjekorrad ja kaoks perearstide mure, et ei saa puhkusele-koolitusele minna, sest kaoks suur osa perearsti praegusest päevatööst ja murekoormast - juhtimine, haldamine ja raamatupidamine. Äripäeva arvates võidaks sellest ka riik, täpsemalt haigekassa, kes saaks praegu makstava raviraha eest rohkem teenust - perearstid raviks ise rahvast, ei saadaks haigestunuid ajapuudusele viidates traumapunkti. Samuti annaks haigekassale kokkuhoiu tõik, et enam poleks vaja perearstide osaühinguile dividendide väljamaksmiseks kasumit tekitada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:59
Otsi:

Ava täpsem otsing