Teisipäev 21. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Ärge olge kaasaplaksutajad

Indrek Teder 12. oktoober 2011, 00:00

Majanduskriisi olukorras tuleb hullema ärahoidmiseks aeg-ajalt tegutseda väga kiiresti ja paindlikult. Sellest tingituna on üle Euroopa tõusetunud diskussioon, kui palju peaks majanduspoliitilistel otsustel sõna saama parlament, kui palju asju tuleks jätta täitevvõimu korraldada. Vaieldamatult on valitsuse tasemel otsustamine kiirem, sest siis ei toimu avalikku mitmevoorulist debatti, ei ole opositsiooni tülikaid küsimusi. Minu hinnangul ei ole selline kabinetivaikuses otsustamine parlamentaarses demokraatias siiski alati õige ja lubatav, seda enam, et vähemasti väikeriigis suudab parlament tulla vajadusel kokku kiiresti ja olla paindlik.

Ettevaatust! Euroopa Finantsstabiilsuse Fondi (EFSF) eelnõu menetlusele tuginevalt julgen öelda, et valitsus soovib teid kindlasti ka edaspidi suruda pealtvaataja ja kaasaplaksutaja rolli olulistes majandus- ja rahanduspoliitilistes küsimustes. Usun, et rahandusminister esineb tuleval aastal veel palju riigikogu ees sõnavõttudega, kus üritab teid taolisel viisil veenda huvipuuduses ja ebakompetentsuses. Tsiteerin: "On täiesti võimatu, et me teeksime riigikogu selle EFSFi orjaks ja täitevvõimuks, kes kogu aeg asja arutab. Tal oleks iga nädal päevakorras üks laenumakse. Kogu selle kompetentsi juures, mis riigikogul on, ega tal selleks seda ikkagi ei jagu. Ja huvi ka ei jagu - varsti on saal tühi ja kõigil on piinlik. Jälle arutatakse, kuidas üle kanda 5 miljardit EFSFi poolt ja kas üle kanda Iirimaale, Portugalile või kellelegi teisele. Seda ei tohiks riigikogu endale võtta."

Rahvas peab saama otsustada. Parlamentaarses riigis peab riigikogu olulistes majandus- ja rahandusküsimustes sõna saama ja ma usun, et teil on huvi see sõna võtta. Rõhutan, et rahvas peab saama enda valitud esindajate läbi otsustada ka selle üle, kuidas majanduskriisis toimida. Ka opositsiooniparteide valijad peavad saama sõna sekka öelda. Eesti majanduslik olukord ja selle jätkusuutlikkus on kogu rahva asi ning rahvast ei saa kõrvale tõrjuda argumendiga, et ministritel on ebameeldiv riigikogus opositsioonipoliitikutele vastata.

Hoidke meie riigi rahakoti üle otsustamine enda käes!

Lühendatult ja toimetatult õiguskantsleri eilsest ettekandest riigikogus.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:03
Otsi:

Ava täpsem otsing