Swedbank maksis dividendide pealt riigile tulumaksu

29. jaanuar 2014, 00:00

Eile eelmise aasta tulemused avaldanud Swedbanki aruandest selgub, et pank võttis mullu dividende kahest tütarettevõttest ja maksis nende pealt riigile tulumaksu.

Swedbank Eesti samm oli harukordne, sest siinsed pangad pole maksu- ja tolliameti andmeil viimase viie aasta jooksul ettevõtte tulumaksu maksnud.

Swedbank Eesti juhi Priit Perensi sõnul maksti 16,2 miljoni euro eest dividende kapitali efektiivsema kasutamise huvides grupi tasemel. “Edaspidi kavatseme samuti kindlustusseltsidest dividende maksta,” märkis Perens. Sel korral maksti dividende tütarettevõtetest Elukindlustus ja Varakindlustus.

Swedbank Eesti kirjutas 2012. aasta aruandes, et siinse panga võimalik tulumaksukulu on kogu kasumi väljavõtmisel 414 miljonit eurot ning emafirma on otsustanud 2013. aastal välja võtta dividende summas 75 miljonit eurot.

Kasum vähenes. Swedbanki Eesti üksus teenis eelmisel aastal 176 miljonit eurot puhaskasumit, mis on aastatagusest 22 miljonit vähem. Kahanenud kasumlikkuse taga oli vähem puhast intressitulu, märkis pank aruandes.

Perens ütles, et Swedbanki tulemuste madalpunkt on möödas, sest võrreldes 2012. aasta neljanda kvartaliga kasvasid möödunud aasta neljandas kvartalis kõik tululiigid. “Käibe kasvu tõttu tõusid teenustasutulu ja mahtude kasvu tõttu suurenes intressitulu,” märkis Perens.

Swedbank Eesti laenuportfell kasvas aastaga 1,6%. “Peegeldades majanduse teatud ooteseisundit, kahanes laenuportfell pisut neljandas kvartalis,” ütles Perens. Samal ajal vähenes intressitulu eelkõige baasintressimäärade tõttu. “2012. aasta esimesel poolel olid turuintressid kõrgemal,” selgitas Perens.

Perensi ütlust mööda püsib laenuportfell tänavu eeldatavalt samal tasemel. “Kas tuleb väike pluss või miinus, sõltub eelkõige klientide kindlustundest,” ütles ta. Peale selle oodatakse netointressi­tulu kasvu, sest turuintressid on paranenud.

Perensi sõnul on aasta alguses aastataguse ajaga võrreldes eluasemelaenutaotlusi oluliselt rohkem. Peale selle vaatavad ettevõtted, kuidas hakkab ekspordi sihtturgudel minema. “Kui ootused majanduskasvule maailmas täituvad, hakkavad ka ettevõtted investeerima,” märkis Perens.

Perensi sõnul ei kasvanud aastaga Eesti ja Balti panganduse kulud. “Koondasime Balti panganduses arenduse ühe juhtimise alla, mille tulemusena tegevuste mahuefekt paranes,” ütles Perens.

Swedbank Eesti väljamakstud dividendid mõjutasid ka ettevõtte omanikust börsifirma Swedbank AB eelmise aasta neljanda kvartali efektiivset maksumäära, mis tõusis aastatagusega võrreldes 19,2 protsendilt 24,9-le.

Swedbank AB märkis oma värskes 2013. aasta aruandes, et neljandas kvartalis Balti kahjukindlustusüksusest välja võetud kasum aitas tugevdada kogu grupi kapitali.

Swedbanki juht ei ole rahul kulude kasvuga. Swedbanki juhatuse esimees Michael Wolf rääkis tulemuste pressikonverentsil, et ei ole rahul kulude arenguga, vahendas Bloomberg.

Rootsi krediidikasvu suhtub pangajuht ettevaatlikult. Baltimaades on krediidinõudlus jätkuvalt väike, kuid siin saab kasvada kulubaasi tõstmata.

Panga tulemus valmistas analüütikutele pettumuse. Analüütikud ootasid 4,03 miljardi Rootsi kroonist neljanda kvartali kvartali puhaskasumit, kuid tulemuseks tuli vaid 3,61 miljardit Rootsi krooni. Aastaga vähenes panga kasum 15%, sest kulud kasvasid.

  • LHV seilab kasvulainel

LHV Groupi juhatuse liikme Erkki Raasukese sõnul oli eelmine aasta LHV-le mitmes mõttes läbimurdeaasta.
“Tõusime tulude poolest Eesti turu suuruselt teiseks pensioniraha juhtijaks,” selgitas Raasuke, lisades, et kasvas ka panga laenuportfell. Lisaks sellele osteti koos partneritega Leedus tarbimislaene pakkuv ettevõte. “Kõigi nende tegevuste taga on mitmed aastad tööd. Hea on aga see, et meie põhiärid on esimesest kasvufaasist läbi ja töötavad kasumlikult,” märkis Raasuke.
Raasukese sõnul kavatseb LHV sel aastal jätkata samal lainel. “Aasta on kenasti käima läinud ja uusi kliente lisandub sobiva hooga. See lubab ärisid edasi kasvatada ja teha seda viisil, mis nii klientidele kui ka aktsionäridele head meelt peaks valmistama,” ütles ta.
LHV Group teatas, et sai mullu 4,3 miljonit eurot puhaskasumit, millest pank teenis 2,3 miljonit eurot, varahaldus 1,7 miljonit eurot ja teised tütarettevõtted 0,4 miljonit eurot. Panga klientide arv kasvas aastaga 29%, 50 000ni, ja pensionifondide klientide arv ületas 120 000 piiri.
LHV Groupi puhastulud kasvasid aastaga 80%, 24,1 miljoni, ja kulud 19%, 16,8 miljoni euroni. Puhastuludest moodustasid 11,8 miljonit eurot intressi­tulud, 9,4 miljonit eurot teenustasutulud ja 2,7 miljonit eurot finantstulud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. January 2014, 19:44
Otsi:

Ava täpsem otsing