Esmaspäev 27. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Türgi minister rahustas ärevaid investoreid

04. veebruar 2014, 00:00

Türgi rahandusminister Mehmet Simsek rahustas investoreid, öeldes, et Türgi finantspositsioon on tugev ja praeguseks paanikaks aktsiaturul pole põhjust.

Simsek kaitses oma valitsuse ja keskpanga poliitikat ja lubas, et ei takista kapitali liikumist riigist välja. “Meil oli mõningaid halbu kogemusi ja oleme neist vigadest teadlikud,” ütles Simseks CNBC-le. “Riigisisesed probleemid on kontekstist välja kistud ja see on meie positsiooni negatiivselt mõjutanud.”

Simsek on pärast Türgi liiri järsku langust sattunud kriitika alla nii Türgis kui ka välismaal. Simseki sõnul pole valitsusel kavas kehtestada maksu riigist lahkuvale kapitalile ega piirata kapitali liikumist.

Türgist on viimastel nädalatel saanud arenevate turgude fookus pärast seda, kui Föderaal­reserv alustas enda võlakirjade ostmise programmi vähendamist. Eelmisel nädalal tõstis Türgi keskpank üleöölaenu intressimäära 7,75%-lt 12%-le, et peatada liiri langemist teiste valuutade vastu. Paraku oli selle mõju ajutine. “On põhjendamatuid muresid ebatraditsioonilise poliitika kohta,” ütles Simsek.

Välistatud pole ka majanduslangus. Majandusanalüütikud on mures Türgi suure jooksevkonto puudujäägi ja langeva majanduskasvu määra pärast. Paljud analüütikud on seadnud kahtluse alla ka Türgi selle aasta 4protsendilise kasvueesmärgi.

“Küsimärk on viimase 12 kuu sündmuste pärast,” ütles Capital Economicsi arenevate turgude peaökonomist Neil Shearing CNBC-le. Ta hoiatas, et Türgi majandus võib sel aastal langusse vajuda.

Simseki sõnul pole Türgil suurt majanduskasvu illusiooni ja poliitikaküsimustes ollakse realistlikud. “Kõige tähtsam on keskpanga suutlikkus ja iseseisvus,” ütles ta.

Viimastel nädalatel on maailma suurimad arenevad turud, nagu Brasiilia, India, Hiina, Venemaa ja Türgi, näinud oma riigi valuutadele ja aktsiaturgude suurt langust, kuna investorid on mures, mis saab arenevatest turgudest, kui Föderaalreserv oma stiimulprogrammi koomale tõmbab.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. February 2014, 18:50
Otsi:

Ava täpsem otsing