10 oodatuimat IPOt aastal 2014

Fredy-Edwin Esse, California, Rainer Saad 26. veebruar 2014, 13:41

Kui aktsiaturud ronivad ülesmäge, jooksevad firmad võidu oma aktsiaid börsile viima. 2014. aastal on IPOga tulnud juba hulk uusi ettevõtteid, kuid suuremad nimed on endiselt veel tulemata.

Ühendriikide aktsiaturgudel on sel aastal tehtud juba üle 30 aktsiate avaliku esmaemissiooni (IPO) - tempo, mis meenutab asjatundjate sõnul netimulli ajastut. Peamiselt on börsile minejad olnud biotehnoloogia- ja pead tõstvad farmaatsiaettevõtted.

Börsile veel mitte jõudnud firmadest oodatakse sel aastal enim sinna just internetifirmasid ning tehnoloogiaettevõtteid. 24/7 Wall St reastas kümme kõige nimekamat ja börsile enim oodatud firmat 2014. aastal.

1. Alibaba. Seda Hiina e-kaubandusettevõtet on börsile oodatud aastaid. 1999. aastal asutatud firma on tugevalt kasvanud ning hinnanguliselt võib selle turuväärtus börsile jõudes olla kaugelt üle 100 miljardi dollari. Tõenäoliselt noteerib Alibaba oma aktsiad USAs, kus börsile tuleku nõuded on leebemad kui firma kodumaal Hiinas. Alibabast kuulub priske tükk ka Yahoole, kes kasseeriks börsiletulekuga suure summa raha. Tegelikkuses on Yahoo osalus Alibabas rohkem väärt kui Yahoo ise.

2. GoPro. GoPro toodab väikesi videokaameraid spordisõpradele, kes soovivad jäädvustada oma tegemisi, olgu selleks siis rattasõit või langevarjuhüpe. Firma esitas USA väärtpaberikomisjonile konfidentsiaalse IPO-taotluse. Allikate kohaselt soovib GoPro kaasata umbes 400 miljonit dollarit ning firma turuväärtus võib paisuda üle 2 miljardi dollari. GoPro tegevjuhi Nick Woodmani sõnul müüsid nad 2012. aastal 2,3 miljonit kaamerat ning käive küündis 512 miljoni dollarini. 2004. aastal asutatud firma käive on väidetavalt iga aasta vähemalt kahekordistunud.

3. GE Consumer Lending. General Electricu haru peaks kõigi märkide kohaselt sel aastal börsile jõudma, suure tõenäosusega juba teises kvartalis. GE on teadupoolest meeletult suur konglomeraat ning Consumer Lendingu haru haarab enda alla Põhja-Ameerika jaeäri finantsid. Firma haru on pandud juhtima varasem GE finantsdirektor Keith Sherin.

4. Gilt Groupe. Gilt haldab Grouponile sarnast päevapakkumiste veebilehte ning firmat on oodatud börsile juba mõnda aega. Gilt ostab kokku edasimüüjate tugevalt allahinnatud disainerirõivaid ja muud kaupa ning müüb seda otse edasi oma liikmetele, kes otsivad tuntud brändide kaupu odava hinnaga. Kuulujuttude kohaselt võib firma teha enda IPO juba hiliskevadel või varasuvel.

5. Glassdoor. Veebis tööpakkumisi ja seotud teenuseid vahendav firma pole veel ametlikult IPO-avaldust sisse andnud. Võimaliku IPO kuuldusi suurendas eelmise aasta lõpus kaasatud 50 miljonit dollarit riskikapitali. Kokku on firma kaasanud nüüdseks 93 miljonit. Glassdooril on üle 22 miljoni liitunud kasutaja ning hiljuti oli nende veebileht USAs külastatavuselt 243. kohal.

6. TrueCar. Kuulujuttude järgi alustas firma pankadega läbirääkimisi 2014. aasta IPO üle. Väidetavalt otsib autode müügikuulutuste leht raha, mis viiks nende turuväärtuse 1,5 miljardi dollarini. 2005. aastal asutatud TrueCar on allikate sõnul kasumlik ning lükanud tagasi miljardidollarise ülevõtmispakkumise.

7. Etsy. 2009. aastal alustanud ning juba esimesel aastal kasumisse jõudnud firma on suurim veebis olev käsitöötoodete turg USAs. Etsy lubab iseseisvatel kunstnikel ja käsitöölistel müüa oma tooteid ja muud vanakraami otse laiale tarbijaskonnale, kellest 88% on naised. Liitunud kasutajaid on firma andmeil 30 miljonit ning müügis esemeid üle 20 miljoni.

8. Party City. Varem börsil olnud firma on USA suurim peotarvete jaemüüja. Väidetavalt tahab firma kaasata börsilt 500 miljonit dollarit ning on palganud IPOt läbi viima Goldman Sachsi, Bank of America Merrill Lynchi ning Credit Suisse'i.

9. Virtu Financial. Tuntud turutegija, kel on üle 200 globaalse turu aktsiate, valuutade, futuuride ja muude finantsinstrumentidega kauplemiseks. Jaanuaris tekkisid kuulujutud, et firma on USA väärtpaberikomisjonile esitanud konfidentsiaalse taotluse IPO korraldamiseks sel aastal. Wall Street Journali andmeil on firma kasumlik ning tema käive oli mullu 415 miljonit dollarit.

10. Univision. Univision on USA suurim hispaaniakeelsete saadete edastaja. Grupp investoreid viis firma 2007. aastal 12 miljardi dollarilises tehingus börsilt ära, kuid eelmise aasta lõpus kerkisid spekulatsioonid IPOst, mis võib aset leida aasta teises pooles. Kuigi Lõuna-Ameerikast pärit publikule keskenduv Univision on saanud nautida tugevat kasvu ajal, kui teised telefirmad vaatajaid isegi kaotasid, siis on raske oodata palju suuremat turuväärtust kui seitse aastat tagasi. Viidi ju firma ära buumiaja tipus, kui valuatsioonid olid kosmiliselt kõrged.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. March 2014, 15:22
Otsi:

Ava täpsem otsing