Reinsalu: valitsusel pole plaani SKP languse vastu

Indrek Kald 12. mai 2014, 15:41

Opositsioonilise IRLi esimees Urmas Reinsalu ütles esimese kvartali majanduslangust kommenteerides, et valitsuse pole plaani riik langusest välja tuua.

Tema sõnul tuleb majanduslanguse ravimine suuremate riigi kuludega lõpetada ning riigi püsikulude kasvule reservide arvelt tuleb panna kiirelt pidurit.

"Juhtisime juba mitu kuud tagasi tähelepanu sellele, et riigikassale rahaliselt kalleid lubadusi andes tuleb jääda konservatiivseks, sest Eesti majandust ei oota ees parimad ajad, kuna meie eksporditurgudel on mõõn," ütles Reinsalu pressiteates.

"Nüüd on selge, et kahjuks nii lähebki ja veel tänu hinnatõusule kasvavast riigieelarvest ei ole ajutisel valitsusel võimalik plaanitud mahus kulusid katta. Kui ajutine valitsus ei soovi planeeritud defitsiiti suurendada, tuleb osa lubadustest tagasi võtta. Vastasel  juhul on see "pärast meid tulgu või veeuputus" stiilis käitumine," lisas ta.

Reinsalu sõnul on vastutustundlik kiiremas korras uus riigieelarve strateegia üle vaadata. "Sinna kuhjatud püsikulude kasvust tuleb õhk välja lasta, muidu juhtub avarii," hindas ta.

Samuti rõhutas Reinsalu, et kõige murettekitavam on, et ajutisel valitusel puudub reaalne plaan, kuidas majanduslangusest välja tulla. "Kindlasti ei ole lahenduseks ettevõtjatele täiendava maksukoormuse ja uute bürokraatlike kohustuste panemine ning eelarve tasakaalu põhimõttest loobumine," ütles ta.

"Kokkuvõttes tähendavad need uudised seda, et  tegelik inimeste elatustaseme kasvu allikas ehk reaalne majanduskasv on löögi all, selle asemel tõusevad aga hinnad ja riigi kulud," ütles Reinsalu.

Statistikaameti andmetel kahanes majandus esimeses kvartalis aastataguse ajaga võrreldes 1,9% ja möödunud aasta neljanda kvartaliga võrreldes 1,2%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    14. May 2014, 08:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing