Arendaja: 1000euroste arvete esitamine on lihtne

Kadri Põlendik 23. mai 2014, 08:20

Arvete deklareerimise uue nõudega ei kaasne ettevõtjale palju lisatööd, sest tegelikkuses lahendab selle programmimuudatus, teatas majandustarkvara tootja.

Majandustarkvara pakkuva Excellent Business Solutions Eesti ASi kodulehel seisab teade: "Hea klient, ära mine kaasa paanikat õhutava meedia propagandaga, justkui oleks tehingupartneriga 1000euro piiri ületamisel lisanduva arvete deklareerimise kohustus tohutu lisatöö!" 

Ettevõtte finantsjuht Tõnu Schilf selgitas, et kliendid on juba nende poole murelikult pöördunud, mistõttu selline teade kodulehele üles saigi. Ta kinnitas, et tõepoolest ei ole kurtmine tohutult kasvava lisatöö üle õigustatud.

"Kui kogu informatsioon on niikuinii programmis olemas – sisestatud on nii ostu- kui müügiarved, on teada, kellele need on tehtud –, siis tehniliselt on käibemaksudeklaratsiooni lisa koostamine marginaalne töö," ütles Schilf. Ta rääkis, et ettevõte alustas juba eelmisel aastal maksuametiga koostööd, et arutada, kuidas muudatus nende kliente mõjutab.

Probleem on mujal

Schilfi sõnul on tegelik probleem selles, et seni pole pidanud arvele kirjutama ettevõtja registrikoodi. Edaspidi ei pea see samuti arvel olema, aga andmebaasi tuleb ostja registrikood sisestada. Ta märkis, et see on probleem, sest muudab kasutusharjumust.

"Ettevõtte enda seisukohalt on see väga hea, sest tihtipeale on nii, et ettevõttel on andmebaasis näiteks AS Puu, siis on Puu AS ja kolmas on OÜ Puu, aga tegelikult on kõik üks ja sama firma. Andmebaasid saavad ettevõtete enda jaoks palju paremini korda," lausus Schilf.

Ta rääkis, et häda on hoopis selles, kui müügiarve tegemisel või ostuarve sisestamisel tuleb tehingupartneri registrikoodi hakata internetist otsima. Selleks tuleb minna Krediidinfo või Registrite ja Infosüsteemide Keskuse (RIK) lehele, mis võtab paar minutit aega ja on masspäringute puhul ka tasuline.

"Viitasime, et see asi peab olema automaatne, see tähendab, et kasutaja ei peaks uue kliendi sisestamisel otsima internetist registrikoodi, vaid saab programmi sees teha päringu ja tal täidetakse vajalikud väljad automaatselt. Ehk siis programmi ja RIKi andmebaasi vahele tehakse liides," kõneles Schilf. See tähendab vaid paarisekundilist ajakulu.

"Sisu on ikkagi selles, et kui informatsioon on süsteemis olemas, siis aruande genereerimisega tegeleb arvuti, mitte inimesed. Kas seal mõni millisekund kulub rohkem või vähem, ei ole tegelikult oluline," lisas ta.

Schilfi kinnitusel on maksuamet lubanud, et vastav liides tuleb ja tal ei ole põhjust kahelda, et seda otsust muudetakse. "Me oleme sel teemal palju rääkinud ja nad on sellest väga hästi aru saanud," sõnas finantsjuht.

Lisakulu kaasneb vaid suurettevõtetel

Ta rõhutas, et Excellent Business Solutions Eesti programmimuudatuse eest lisatasu ei küsi ja eeldas, et seda ei tee ka ükski teine teenusepakkuja. Küll aga võib lisakulu kaasneda suurematel ettevõtetel, kus on keerulisem infosüsteem, mille ümbertegemine võtab rohkem aega.

Schilfi jaoks jäi arusaamatuks, miks otsustati seadusemuudatus kehtestada alates 1. novembrist. See tähendab, et esimene deklaratsioon tuleb esitada 20. detsembriks ja ta ei uskunud, et selle aasta viimase 10 päevaga riigieelarve selle muudatuse tõttu turgutust saab.

"Ma arvan, et see juhtus neil nii. Muudatust püüti teha nii kiiresti kui võimalik ja selle tuhina sees läks meelest, et see üks kuu ei muudaks midagi," leidis Schilf. Ta märkis, et ilmselt ei ole ka maksuamet selle üle õnnelik, kui esimene deklaratsioonide mass jõuab nendeni aasta lõpus. Tema hinnangul tähendab see, et üks osakond maksuametis töötab ka pühade ajal.

"Igal juhul on mõistlik teha selliseid muudatusi aastavahetusega. Andmebaasi seisukohalt – andmebaasi uuendusi ja versioonivahetusi on palju mugavam teha uue aasta seisuga. See sõltub ka ettevõtte majandusinfosüsteemi keerukusest, lihtsama süsteemi puhul väga vahet ei ole," selgitas Schilf.

Oodatakse maksuameti juhiseid

Ettevalmistusi ettevõte programmimuudatuseks veel teinud ei ole, sest maksuametilt ja RIKilt oodatakse detailset kirjeldust, mille järgi teha. "Nemad on see pool, kes peab kehtestama reeglid ja meie asi on oma programmid sellega sobitada, aga see ei ole meie jaoks liiga suur töö," märkis Schilf. Tema sõnul ei ole probleem muudatus novembriks tehtud saada, olulisem on, et inimesed jõuaksid uue süsteemi enne kasutusele võtta.

Schilfi hinnangul võiks uus süsteem ideaalis valmida suvel, sest siis on vaikne aeg ja ettevõtted saaksid rahulikult uuendada andmebaase ja teha seal vajalikke hooldusi. "Kui 20. detsembriks on vaja andmed esitada ja alles 1. novembriks saab maksuameti poolt asi valmis, siis on kehvasti," ütles ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. May 2014, 15:04
Otsi:

Ava täpsem otsing