Ettevõtjate viimne lootus kustus

20. mai 2014, 14:53

1000euroste arvete seaduse väljakuulutamine presidendi poolt näitab, kui vähe riik ettevõtjat kuulab, leiab ajakirjanik Kadri Põlendik.

Eelmisest aastast saadik võimaliku käibemaksuseaduse muudatuse pärast muret tundnud ettevõtjatel jääb nüüd üle vaid sügavalt sisse ja välja hingata: enam ei ole midagi teha, president kuulutas seaduse välja.

Seadusemuudatus, mille jõustudes tuleb ettevõtjail hakata deklareerima kõiki vähemalt 1000 euro suuruseid arveid, on ehe näide selle kohta, kui vähe riik ettevõtjat kuulab.

Siin võib nüüd mõni riigi esindaja vastu vaielda. Tõepoolest – ettevõtjad said sõna rahanduskomisjoni laiendatud istungil, peale selle saatsid nad eri institutsioonidele ettepanekuid, et seadusemuudatus võimalikult ettevõtjasõbralik tuleks. Ometi arvestati ettevõtjate ettepanekutega juba esimest korda riigikogule seadust saates väga vähe. Teisel korral tehti seaduses vaid kosmeetilisi muudatusi.

Nii lootsidki ettevõtjad viimse hetkeni, et ehk jätab president ka seekord seaduse välja kuulutamata. President Ilves pidas aga piisavaks paranduseks mitmekordselt pikendatud seletuskirja, kus on tema hinnangul oluliselt parandatud mõjuanalüüsi.

Kibedaks teeb presidendi otsuse see, et ta küll ütleb end olevat mures üleoleva suhtumise pärast ettevõtjatesse, aga ometi pole see mure nii suur, et jätta välja kuulutamata seadus, mille loomisel ei ole huvigruppe sisuliselt kuulda võetud. President ütles ka, et bürokraatiat peaks olema vähem, kuid paistab, et 1000euroste arvete deklareerimisega kaasnev nii ajalise kui ka rahalise kulu kasv ei ole midagi sellist, mis võiks presidendi meelest takistada ettevõtjat tegelemast põhitegevusega.

Riik on astunud järjekordse sammu kaugemale ettevõtjatest, kodanikest, kellega koostöö on ülioluline, et hoida majandust jätkusuutlikuna. Majandusanalüütik Heido Vitsur ütles esmaspäeval ETVs, et riik ja ettevõtjad on juba praegu teineteisest kaugenenud ja mõistavad teineteist üha vähem. Tõepoolest, probleem ei ole mitte ettevõtjates, vaid riigis, mis ei oska tööandjatega läbi rääkida, kuidas ja mismoodi tuleks ettevõtluskeskkonda parandavaid otsuseid teha.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. May 2014, 08:16
Otsi:

Ava täpsem otsing