Neljapäev 23. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Euroopa ei kiirusta Junckerit toetama

Sirje Rank 28. mai 2014, 09:50

Eile õhtul Brüsselisse mitteametlikult kohtumisele kogunenud ELi valitsusjuhid ei kiirustanud toetama Jean-Claude Junckerit Euroopa Komisjoni presidendi ametikohale.

Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles kohtumise järel, et komisjoni uue juhi valimiseks tuleb läbi kaaluda rohkem kandidaate, kirjutas Financial Times. Vaid kaks kuud tagasi toetas Merkel selgelt Junckerit, kelle taga EPP fraktsioonis on ka kantsleri partei CDU/CSU.

Merkel ütles, et automaatsus ei lähe kokku ELi lepingute mõtte ja kirjatähega.

See on võit Briti peaministrile David Cameronile, kes ei taha mingil juhul vana kooli föderalisti Euroopa Komisjoni uueks presidendiks ega soovi ka luua pretsedenti, kus komisjoni juhi valik liikmesriikide käest Euroopa Parlamendi kätte läheks.

Merkel ei välistanud siiski Junckeri saamist Euroopa Komisjoni presidendiks, öeldes, et Juncker on EPP esikandidaadina ka tema valik.

Samas toetasid Junckerit Prantsusmaa president Francois Hollande ja Austria kantsler Werner Faymann, kes on mõlemad sotsialistid. Ehk siis Junckerile on laiem toetus kui üksnes oma fraktsioonist.

Eesti toetab kandidaati, kes on valmis edasi minema ühisturu arendamise ja USAga vabakaubanduslepingu sõlmimisega ning kes mõistab Euroopa julgeolekuolukorras toimunud muutust. "Iga kandidaat Euroopa Liidu tippjuhi kohale peab hästi aru saama, kui tähtis on julgeolek ja stabiilsus nii Euroopas kui ka meie naabruses," ütles peaminister Taavi Rõivas.

Eile andsid Euroopa Liidu liidrid Euroopa Ülemkogu presidendile Herman Van Rompuyle mandaadi alustada Euroopa Parlamendiga konsultatsioone.

Alates 23. novembrist 2004 on Euroopa Komisjoni president Portugali ekspeaminister José Barroso.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. May 2014, 12:16
Otsi:

Ava täpsem otsing