Esmaspäev 16. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Rootsi keskpangalt jõuline samm

Sirje Rank 03. juuli 2014, 10:35

Rootsi keskpank kärpis neljapäeval enim jälgitud baasintressi määra 50 protsendipunkti võrra 0,25%-le.

Otsuse taga on mure liiga madala inflatsiooni pärast.

Rootsi on kaugel euroala painavatest probleemidest nagu laenuturu killustatus, mis sundis Euroopa Keskpanka läinud kuul erakorralisi meetmeid rakendama. Kuid ka Rootsis on probleemiks liiga aeglane inflatsioon, kommenteeris Rootsi SEB panga peaökonomist Robert Bergqvist.

Inflatsioonitase on Rootsis peaaegu nullis ning majapidamiste ja ettevõtete inflatsiooniootused langustrendis. Keskpanga intressiotsuse eesmärk on eelkõige see langustrend peatada. Nagu Euroopa Keskpank on ka Rootsi keskpanga siht hoida inflatsioonitase 2% lähistel.

Maikuus alanesid tarbijahinnad Rootsis aasta baasil 0,2%, mis oli viies kuu langust.

Bergqvisti sõnul on praegu õige aeg parafraseerida Euroopa Keskpanga Mario Draghi 2012. a suvel lausutud sõnu. "Meil tuleb teha kõik, mis võimalik, et inflatsioon kiireneks."

Keskpanga intresskärbe oli analüütikute prognoositust suurem - enamus ootas täna 25 baaspunkti suurust kärbet. Agentuuri Bloomberg küsitletud 17 analüütikust prognoosis kuusteist intressikärbet 0,5%-le.

Rootsi kroon reageeris keskpanga otsusele järsu nõrgenemisega, langedes euro suhtes madalaimale tasemel 2010. aastast.

Rootsi keskpank on intressimäärasid kärpinud vastumeelselt, kuna muretseb rootslaste kõrge laenukoormuse pärast, millele madalad intressimäärad veelgi hoogu annavad.

Nobelist Paul Krugman on olnud Rootsi keskpanga rahapoliitika terav kriitik, nimetades seda "sadomonetarismiks", mis tüürib riigi majanduse deflatsioonispiraali.

Viimati kärpis Rootsi keskpank repomäära 2013. a detsembris 0,25 protsendipunkti võrra 0,75%-le.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. July 2014, 15:31
Otsi:

Ava täpsem otsing