Merkel Ukrainas - miks?

Sirje Rank 22. august 2014, 12:04

Laupäeval, päev enne Ukraina iseseisvuspäeva tähistamist, väisab Ukrainat Saksamaa kantsler Angela Merkel.

Visiidi eel on agentuur Reuters avaldanud pikema arutelu sellest, mis võiks olla Merkeli visiidi eesmärk.

Arutelu autorid Noah Barkin ja Richard Balmforth nendivad, et Berliin ja mitmed teised Euroopa pealinnad võivad olla mures, et Ukraina armee edu separatistide kontolli all olevate alade tagasi võitmisel ei jäta Venemaa Presidendile Vladmir Putinile olukorrast n-ö viisakat väljapääsu. See omakorda võib tuua ettearvamatud tagajärjed ja kriisi ohtliku ägenemise.

Autorid täheldavad muutust Saksamaa diplomaatias ning usuvad, et Merkeli visiidi eesmärk on lisaks Ukraina presidendile toetuse näitamisele ka veenda Petro Porošenkot, et võit sõjatandril ei saa olla kriisi lahendus.

"Relvadega pole võit võimalik. Putin ei lase sellel sündida," ütles Reutersile üks anonüümseks jääda soovinud ametnik. Kriisi lahendus saab olla ainult diplomaatiline lahendus.

Saksamaa ja kantsler Angela Merkel on olnud peamised sellise lahenduse eestkõnelejad, kuid küsimus on, kas saab usaldada Venemaa presidenti, kes Saksamaa kantslerit kevadel oma Krimmi kavatsustega pettis.

Samuti on raske tagasi hoida Ukraina valitsust, mis usub oma vägede reaalsesse võiduvõimalusse. Ka Ukraina avalik aravmus toetab pigem separatistide täielikku purustamist. Nii on Ukraina võimudel raske alla neelata arusaama, et nende parimates huvides on lahingutegevus peatada ja rahulepet otsida.

Brüsselis asuva mõttekoja Carnegie Europe juht Jan Techau ütles Reutersile, et Ukraina armee edu sunnib liidreid mõtlema Ukraina tulevikule pikas perspektiivis. See võib olla põhjus, miks viimasel ajal on sagenenud tipptasemel kohtumised. Tuleval nädalal kohtuvad Minskis Ukraina president ja Venemaa president. See on esimene kohtumine pärast põgusat kokkupuudet juuni alguses Prantsusmaal Normandia dessandi mälestusüritusel.

Porošenko võib uskuda, et sõjaline võit on võimalik. Kui Venemaalt pole mingit garantiid, ei pruugi Porošenko valmis olla relvarahu kehtestama. Juunis, kui Kiievi valitsus seda ühepoolselt tegi, kasutasid separatistid seda Ukraina vägede ründamiseks. Samuti on kartused, et separatistid kasutaksid relvarahu oma vägede koondamiseks ja kogumiseks.

Putinist on aga raske arvata, kas ta kasutaks võimalust poliitilise lahenduse leidmiseks. "Me teame, et talle tuleb väljapääs jätta. Kuid kas me saame kindlad olla, et ta tahab seda väljapääsu? Ja kas me saame teda usaldada?" ütles üks anonüümsust palunud diplomaat.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. August 2014, 08:32
Otsi:

Ava täpsem otsing