Poroshenko: debatt Putiniga väga raske

Sirje Rank 27. august 2014, 10:05

Ukraina president Petro Porošenko ütles pärast eile õhtul toimunud kõnelusi Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, et pingutab kiiremas korras relvarahu saavutamise nimel.

Venemaa president nimetas kõnelusi positiivseks, kuid ütles, et vaherahu üksikasjad pole Venemaa arutada - see on Kiievi ja separatistide vaheline asi, vahendas agentuur Reuters.

"Me ei arutanud seda põhjalikult ja meie, Venemaa, ei saa üksikasjaliselt vaherahu tingimusi arutada, mis oleks kokkulepe Kiievi, Donetski ja Luganski vahel. See ei ole meie asi, see on Ukraina teha," ütles Putin ajakirjanikele.

Porošenko nimetas kaks tundi üks-ühele Putiniga toimunud kõnelusi väga rasketeks ja keerulisteks.

"Kokku pannakse teekaart, et nii kiiresti kui võimalik saavutada relvarahu, mis peab absoluutselt tingimata olema kahepoolne," ütles Porošenko.

Raske on prognoosida, kuidas separatistid sellele ettepanekule reageerivad, millal relvarahu võiks jõustuda ja kui kaua kesta.

See, et Putin nimetas relvarahu kokkuleppimist Ukraina siseasjaks, viitab selgelt, et põhimõttelistes erimeelsustes mingit lähenemist ei olnud. Ukraina väidab, et Moskva saadab separatistidele relvi ja muud abi, Venemaa eitab seda kõike.

Venemaa ja Ukraina liidrid kohtusid Minskis ja surusid kätt vaid paar tundi pärast seda, kui Kiiev teatas, et oli Ukraina pinnal kinni võtnud "erimissioonile" läkitatud Venemaa sõdurid.

Venemaa kaitseministeeriumist vastati, et sõdurid olid piiri ületanud kogemata. Ukraina sellist selgitust pädevaks ei pidanud. Putin pisendas toimunut, viidates, et ka Ukraina sõdurid sattusid hiljuti separatistide tule eest varjudes Venemaa territooriumile.

Kohtumise eel tehtud avalduses kutsus Putin Porošenkot üles sõjalist pealetungi separatistidele mitte suurendama ning ähvardas Kiievit Euroopa Liiduga assotsiatsioonileppe sõlmimise järel majanduslike sanktsioonidega. Putini sõnul surub see Venemaa kaubad Ukraina turult välja ja avab Euroopa kaupadele vaba pääsu Ukraina kaudu Venemaa turule.

Positiivse noodina teatas Putin eile, et pooled on uuesti valmis gaasiteema üle läbirääkimiste laua taha istuma.

"Meil tuleb taastada energiadialoog, sealhulgas gaasiprobleemide üle. Ausalt öeldes on see keeruline teema, see on jõudnud surnud punkti, kuid meil tuleb sellest hoolimata sellest kõneleda. Leppisime kokku, et käivitame need konsultatsioonid uuesti," ütles Putin.

Juunis peatas Gazprom gaasitarned Ukrainale.

Porošenko nõudis kohtumisel oma avakõnes, et Venemaa peataks separatistide relvastamise, ning kaitses oma juunis lauale pandud rahuplaani.

"Peamine tingimus olukorra stabiliseerimiseks Donbassis on toimiva piirikontrolli kehtestamine Venemaa ja Ukraina piiril. Äärmiselt oluline on teha kõik, et peatada varustuse ja relvatarned separatistidele," ütles ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. August 2014, 14:07
Otsi:

Ava täpsem otsing