Laupäev 10. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Medicum võitleb vapralt edasi

27. august 2014, 00:00

Alates 1. aprillist vähendas haigekassa lepingu mahtu  mitme erakliinikuga, üks peakaotaja oli Eesti suurim erakliinik Medicum, kes jäi ilma kolmandikust senistest haigekassa rahastatud vastuvõttudest. Sel sügisel tähendab see patsientidele pikki ravijärjekordi, tasulisi vastuvõtte ning kliiniku juhtidele parasjagu peamurdmist, kuidas kokkukuivanud tingimustes rahvast jätkuvalt terve hoida.

Medicumil on 145 000 patsienti, kellest suurem osa elab Lasnamäel. Lisaks on kliinikul filiaal ka Tallinna kesklinnas Uus-Sadama tänaval ja Tartus Tasku keskuses. Tänavu esimesel poolaastal rahastas haigekassa Medicumis 65 000 ravijuhtu, kuid teisel poolaastal juba kolmandiku võrra vähem, vaid 45 000 juhtu. Patsientide juba kevadel sügisesse pandud tasuta vastuvõtu ajad hajutatakse pikema perioodi peale, sest nii palju vastuvõtte pole võimalik sügisel kehtiva väiksema mahuga lepingu järgi enam teha.

Mis saab Lasnamäe diabeetikutest? Haigekassa rahastatud vastuvõttude arv Medicumis vähenes, sest 1. aprillist toimus korraline iga nelja aasta tagune haiglavõrgu välistele lepingupartnerite (peamiselt erakliinikute) lepingumahtude ülevaatamine, kuid nii suurt mahu vähenemist ei osanud paljud erakliinikud, sealhulgas Medicum, ette näha.

“Kõige suuremat puudust tajuvad Medicumi ravikindlustatud patsiendid silmahaiguste, endokrinoloogia ja taastusravi puhul. Näiteks nõuab haigekassa kehtestatud diabeedi ravijuhis kvaliteetse ravitulemuse tagamiseks regulaarset silmaarsti-, endokrinoloogi- ja taastusraviarsti konsultatsiooni. Selliseid patsiente on meie piirkonnas ligi 10 000,” rääkis Medicumi nõukogu esimees Kalev Karu.

“Praktika näitab, et Lasnamäe kindlustatu, kelle tervisprobleemidega on hästi toimiv ravimeeskond tegelenud kümme ja enam aastat, ei hakka sõitma linna teise otsa, et uuele spetsialistile oma aastatepikkust ravilugu otsast peale seletada,” ütles Karu.

Miks haigekassa Medicumiga koonerdab? Haigekassa juhatuse liige Mari Mathiesen on varem öelnud, et need haigekassa peamiselt erakliinikutest lepingupartnerid, kes ei kuulu haiglavõrku, on ka varem pidanud haigekassa lepingu saamiseks osalema valikuprotsessis, mis on toimunud seni iga kolme aasta tagant, nüüdsest iga nelja aasta järel. Seega ei saanud tulla ühelegi valikupartnerile üllatusena lepinguperioodi lõpp või lepingu jätkumine väiksemas mahus.

Haigekassa aga ei näe probleemi selles, kus Lasnamäe diabeetikud end edaspidi ravima hakkavad. “Eriarstiabi ambulatoorsete vastuvõttude osa Tallinna linnas on aasta-aastalt kasvanud, nii ka tänavu. See tähendab, et Tallinna elanikele eriarstiabi kättesaadavus ei halvene,” vahendas haigekassa avalike suhete juht Katrin Romanenkov.

“Juhul kui haiglavõrgu arengukava haigla ei suuda tagada kogu piirkonna elanike raviteenuste vajadust, on meil võimalik välja kuulutada nn valikukonkurss täiendavate partnerite leidmiseks,” selgitas Mathiesen.

Kevadel lepingumahu vähenemisest kuuldes tõdes Karu, et samas mahus töö kindlustatakse arstidele-õdedele juuni lõpuni ning ka Medicumile kuuluva Lasnamäe maja müük pole võimatu. Nüüd on kliinikumi juhtkond juba rahulikumalt meelestatud. “Vastuvõttude hulk pole vähenenud ja lepingumahu vähenemise tõttu pole töötajaid Medicumist lahkuma pidanud. Kahjuks peame teisel poolaastal pakkuma ravikindlustatutele rohkem tasulisi teenuseid ja pikemaid ooteaegu. Aasta esimeses pooles hoidsime ettevõtte tasakaalus, säilitasime teenindusmahu ja suutsime koostöös haigekassaga vältida tervishoiuteenuste saadavuse märkimisväärset langust,” sõnas ta.

Tasuta sünnitusi ei ole. Teine suur kaotaja Medicumi kõrval on Tartu erakliinik Elite, kes on spetsialiseerunud eelkõige sünnitustele ja viljatus­ravile. 1500eurose sünnituse Elite kliinikus tasus kindlustatud naiste eest seni haigekassa, kuid selle maksab haigekassa veel kinni vaid 242-le kliinikus enne 1. aprilli arvel olnud sünnitajale.

Hoolimata süngest tulevikuväljavaatest pole kliiniku juht Andre Sõritsa pidanud personali vähendama, sest haigekassa rahastatud sünnitusi jagub ilmselt aasta lõpuni. “Lisaks on sel aastal tulnud sünnitama naisi Venemaalt ja ka lihtsalt enda raha eest,” ütles Sõritsa Meditsiiniuudistele antud intervjuus.

Haigekassa vastu kohtusse. Ei Elite ega Medicum kavatse lepingumahu vähenemise tõttu haigekassa vastu kohtusse minna, sest ei näe sellel mõtet.

“Oleme valinud kohtutee ja meedialahingute asemel oma ravikindlustatud patsientide huvide eest seismiseks konstruktiivse dialoogi haigekassa ja sotsiaalministeeriumiga. Kohtume regulaarselt ja otsime ühiseid lahendusi, millest üks on Medicumi de jure tunnustamine Eesti haiglavõrgu arengukava liikmena,” ütles Karu.

Küll aga on alustanud kohtuteed kaheksa meditsiiniasutust: AS Fertilitas, AS Medex, AS Nova Vita, AS Tapa Haigla, AS Hanvar, Näo-lõualuukirurgia Keskus OÜ, Villa Medica OÜ ja Depoo OÜ.

  • Medicumil nõuded üleval

Eelmise kolmeaastase lepinguperioodi raportis on haigekassa toonud välja Medicumi kohta kahju hüvitamise nõuded nii raviteenuste eest kui ka retseptinõudeid. Medicumil on üleval kaheksa raviteenuste arvete nõuet ning 15 retseptinõuet.

Haigekassa avalike suhete juhi Katrin Romanenkovi selgitusel kontrollivad haigekassa usaldusarstid kliinikumi teenuste osutamise, töövõimetuslehtede ning retseptide õigsust ja põhjendatust, samuti apteegist ravimite soodustingimustel väljastamise õigsust ja põhjendatust.

“Ebaõigsuse või põhjendamatuse korral on haigekassal õigus summa väljamaksmine vaidlustada, sellest keelduda või juba väljamakstud summad tagasi nõuda,” ütles ta.

 

Taust

  • Järjekorrad tuli ümber teha

Tänavu algas uus viieaastane lepinguperiood haigla­võrgu arengukavasse kinnitatud haiglatele ning nelja-aastane haiglavõrguvälistele lepingupartneritele (sh Elite, Medicum jt erakliinikud).
Iga uue perioodi eel analüüsib haigekassa tervishoiuteenuste kasutust piirkondade kaupa – kui palju käivad inimesed arsti juures, kui pikad on ravijärjekorrad. Selle järgi määrab haigekassa lepingumahu.
1. aprillil hakkasid kehtima uued lepingumahud. Juba varem tihedalt täis pandud sügisene vastuvõttude kalender tuli hajutada pikemale perioodile. Need ravijärjekorrad ostis haigekassa välja.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. August 2014, 19:44
Otsi:

Ava täpsem otsing