Balticconnector avaks Soome gaasituru

22. jaanuar 2016, 11:29

Rehn Soome majandusminister Olli Rehn
Foto: Scanpix/Reuters

Soome majandusministeeriumi töögrupil valmis eile analüüs Soome gaasituru avamisest, mille üks tingimus oleks Soome ja Eesti vahele gaasitoru rajamine.

Samal ajal on gaasi tarbimine vähenenud nii Soomes kui ka Balti riikides, mis on seadnud sellise infrastruktuuri rajamise küsimärgi alla, kirjutab täna Soome päevaleht Helsingin Sanomat.

Balticconnectori rajamise teine eeldus on, et gaasitoru ehitatakse välja ka Leedu ja Poola vahel. Viimase toetamise kohta allkirjastasid Euroopa Komisjon ja projekti osapooled kokkuleppe 2015. aasta oktoobris. 2014. aasta märtsis eraldati torujuhtme planeerimiseks ja ehituseks 306 miljonit eurot. Hiljuti Äripäevale intervjuu andnud Leedu energeetikaminister Rokas Masiulis oli gaasijuhtme ja Poola uue valitsusega koostöö suhtes optimistlik. Leedu–Poola torujuhe peaks käiku minema 2019. a.

Soome töögrupi raport märgib, et läinud aasta lõpus on ära otsustatud, et Eesti ja Soome esitavad kevadel Euroopa Liidule taotluse investeerimistoetuse saamiseks. Soomes on projekti jaoks asutatud riigifirma Baltic Connector Oy. Projekti maksumus on umbes 250 miljonit eurot. Soome majandusminister Olli Rehn ütles eile, et Eesti ja Soome taotlevad ELilt „päris ulatuslikku“ toetust. Kauppalehti kirjutab täna, et Euroopa Liidult taotletakse kuni 75% kulude katmist.

Varem osales Soome–Eesti gaasitoru ja Soome lahe kaldale kavandatud regionaalse veeldatud gaasi terminali projektis ka Gasum, kuid firma lahkus, kaheldes projektide majanduslikus tasuvuses.

Gaasi tarbimine Soomes on kümne aasta taguse ajaga võrreldes kaks korda kahanenud. Ka Balti riikides on gaasi nõudlus tugevalt kukkunud, möönis Rokas Masiulis, visandades teise käega gaasi uusi kasutusalasid. Soomes tarbiti mullu gaasi 2,6 miljardit kuupmeetrit.

Soome majandusministeeriumi töögrupis osalenud Soome Tööandjate Keskliidu esindaja Mikael Ohlström kommenteeris Kauppalehtile, et muudatustega Soome gaasiturul ei ole vaja kiirustada.

„Maagaasi konkurentsivõime on mitmel põhjusel nõrgenenud. Uuendused tuleb teha nii, et see ei tooks gaasi tarbijatele kaasa liiga suuri lisakulusid,“ ütles ta. „Balticconnector üksi ei muuda midagi, sest ka Balti riikidesse tuleb gaas Venemaalt. Kui aga ehitatakse välja gaasitoru Leedu ja Poola vahel ja kaovad kitsaskohad ka Balti riikide endi vahelt, alles siis tekib uus tarnekanal.“

Ohlström pooldab uuendustele pikka üleminekuaega. Samuti osutab ta, et gaasituru arengut tuleks toetada ka muul moel – praegu on gaasi konkurentsivõimet Soomes vähendanud maksude tõstmine. Gaasinõudlust on vähendanud ka panustamine bioenergiale.

Gaasi infrastruktuuri rajamine on Ohlströmi sõnul otsus, mis puudutab vähemalt 50 aastat. Samal ajal tahab EL vähendada sõltuvust fossiilsetest kütustest. „Kui tarbimine ei kasva, ei ole pakkumise suurendamisest mingit lusti,“ ütles ta.

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

Oliver Lillma 09:00 02. juuli 2016

Hobi viis ametniku ärisse

Kirg fotograafia vastu ärgitas riigiametnikku tegema lõpparve mugava palgatööga ja panustama mõni aasta varem loodud fotokaupade e-müügi ettevõttesse.
07:45 01. juuli 2016

Maksuametil uus taktika

1
11:25 01. juuli 2016

Baltika käive langeb edasi

10:30 01. juuli 2016

Toorainete võidukäik kestab

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

246 736 €

RAHA

20%

AKTSIAD

80%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

12:17 01. juuli 2016

Google Brexitist ei heitu

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

22:30 30. juuni 2016

Nafta hind kukkus 3%

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada viilkatuste puhul eterniiti?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Fitbit
08:31 28. juuni 2016

Brexit mõjutas londonlaste und


Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.