OÜna tegutsemine FIEndusest kasulikum

11. märts 2016, 07:00

Ranno Tingas Ernst & Young Baltic partneri Ranno Tingase sõnul soosib maksusüsteem...
Foto: Andras Kralla

FIEd maksavad üha usinamalt riigile makse, kuid nende arv väheneb. Maksuekspert Ranno Tingase hinnangul on FIEndus hääbumas ja selles vormis tasuks tegutseda ainult väikses mahus äri ajades.

Viimase kolme aasta jooksul on maksu- ja tolliameti andmetel kustutatud 8617 füüsilisest isikust ettevõtjat, uusi on aga registreeritud 7504. „Üldine trend on ikkagi see, et kellel on vähegi suuremad FIE sissetulekud, lähevad pigem üle OÜks. FIE on mõnes mõttes Eestis hääbuv nähtus,“ leiab Ernst & Young Balticu partner, maksuekspert Ranno Tingas.

FIE riskid suuremad     

Maksumäärade mõttes ei ole ettevõtlusvormidel vahet, kuid vahe tekib maksu- ja tolliameti avalike suhete juhi Rainer Lauritsa sõnul ettevõtlusest teenitud kasumilt maksude deklareerimise ja maksmise ajast. Kasumilt, mida võrdsustatakse sisuliselt FIE töötasuga, makstakse maksud kord aastas füüsilise isiku tuludeklaratsiooniga, kuid aasta kestel tuleb maksta sotsiaalmaksu avansilisi makseid.

Tingas näeb maksustamise teemal äriühingul kindlat eelist, sest siis saab ise otsustada kasumi väljavõtmise ja sellelt ka tulumaksu maksmise ning kasumilt ei maksta sotsiaalmaksu. „FIE-l on küll võimalus erikontot kasutada, kuhu ta saab osa või kogu kasumi kõrvale panna, aga siis see on konto peal ja ta ei saa seda raha nii-öelda puutuda. Nii et, oleme ausad, maksusüsteem soosib praegu ikkagi äriühingut,“ on ta kindel.

Kommentaar
  • Õhukeses majanduses saab FIEna hakkama
    FIE Mart Timmi, Jaagumäe talu peremees
  • Kui majandus on nii õhuke, siis saab FIEna hakkama, kui kasumeid ei teki. Rikkamas keskkonnas on keerulisem. Meil saab investeeringute raha panna erikontole ja kui kunagi tekibki ülejääke, siis ei lähe kohe maksu alla, vaid saab reguleerida asju. Nii et ma ei näe, et seal väga suured erinevused oleksid. 20 aastat on seda tehtud ja hakkama saadud. Me olime ka ülemöödunud aastal selle kõrgeima maksumaksja tiitli peal ja nii ongi.
  • OÜs on vastutus laiem
    Ants Pak, FIE ja perefirma OÜ Kadarbiku Köögivili osanik
  • Osaühingul on muidugi eelised. FIE vastutab oma varaga üksi absoluutselt kõigi oma tempude eest, aga OÜs on vastutus laiem ja seal kehtivad hoopis teised seadused. Kui ma noorem oleksin, siis ma muidugi ei oleks enam FIE, sest FIEna on raskem tegutseda. FIEsid pangad aktsepteerivad vähem ja kõik aktsepteerivad vähem. Muidugi ka kaubandus aktsepteerib FIEt palju vähem kui äriühinguid, äriühingud on ikka usaldusväärsemad. Meil on päris suur ettevõte ja sellepärast oli tarvis OÜ teha.

Ka maksuekspert Marko Saagi sõnul soosib riik selgelt äriühinguid, sest kuigi FIE-l on sarnaselt OÜga võimalik lükata läbi erikonto kasumi maksukohustust edasi, lähevad FIEdel tarbimisse võetud raha pealt maha ka tulu- ja sotsiaalmaks. „Maksimaalsele sotsiaalmaksukohustusele on küll seatud lagi, mis on 15kordne palga alammäär, kuid äriühingu kaudu tegutsedes aktsepteerib teadaolevalt maksuhaldur ka seda, kui osa tulu teenitakse osanikuna passiivtuluna dividendidena, millelt tasutakse üksnes tulumaks. Siiani pole kuulda olnud, et maksuhaldur nõuaks nn ühemehe ühingutelt sotsiaalmaksuga maksustatava töötasu maksmist 15kordses palga alammääras, mis praegu oleks 6450 eurot kuus.“

Oluline on ka see, et FIE vastutab kohustuste eest kogu oma varaga, samas kui OÜ puhul on vastutus piiratud. Kui äri läheb suuremaks või on tegemist riskantse ärivaldkonnaga, on enda isiklike varade kaitseks maksuekspertide sõnul OÜ mõistlikum.

Seetõttu leiab Saag, et FIE ja äriühingu võitluses on jäänud FIE tõsiseks kaotajaks. „Kui riigi soov ongi suunata väikeettevõtlust piiratud vastutusega äriühingute kaudu tegutsemise poole, on eesmärk saavutatud. Kui on aga soov soodustada ka oma isikliku varaga vastutavate ettevõtjate tegutsemist vähem bürokraatlikes vormides, tuleks kiiremas korras alandada oluliselt maksimaalset sotsiaalmaksukohustust. 6450 eurone palk, mida FIE-lt eeldatakse, on ikka üle mõistuse suur,“ leiab ta.

FIEna hoiab harjumus

Siiski sammuvad paljud FIEna alustanud ettevõtjad juba tuttavat rada ega ole äriühingule üle läinud. „Kui vaatame emotsioone, siis paljudel inimestel on harjumus ja mugavus FIE olla ja seetõttu on nad võib-olla isegi nõus rohkem maksma, aga nad põhimõtteliselt ei taha endale äriühingut,“ leiab maksuekspert Tingas. Tema sõnul võib mängu tulla ka asjaolu, et äriühingu aastaaruanded on avalikud, kuid FIE tegevus põhimõtteliselt arvude poolest avalik ei ole. Siiski tundub Tingasele, et FIE on pigem keegi, kes oma põhitöö kõrvalt väiksemaid asju teeb. „Kel vähegi tõsisem äri plaanis, teeb ikka alati OÜ,“ on ta kindel.

Tingase sõnul näeb tulumaksuseadus põhimõtteliselt ette võimaluse, et FIE saab oma tegevuse ja varad mitterahalise sissemaksena panna osaühingusse ja jätkata osaühingu vormis. Ka tuludeklaratsioonis on FIE jaoks olemas võimalus näidata, et ta on oma tegevuse viinud üle OÜsse. 

Jälgi Äripäeva sotsiaalmeedias
Äripäeva uudiskiri

Telli värsked majandusuudised oma meilile. Liitu Äripäeva uudiskirjaga:

* E-mail:

* Nimi:

Täname, et tellisite Äripäeva uudiskirja!

Saatsime teie e-posti aadressile liitumise kinnituskirja.

Kui kinnituskiri pole teieni jõudnud, kontrollige, kas sisestasite aadressi õigesti. Küsimuste korral võtke ühendust online@aripaev.ee.

Tellitud uudiskirjast saate loobuda iga saadetud uudiskirjaga.

Seotud lood
Märksõnad

Toimetaja valik

NanoFlowcell 11:00 23. juuli 2016

Soolveega sõitev auto kimab börsile

2 Liechtensteinist pärit elektriautode tootja NanoFlowcell AG teatas plaanist tulla järgmisel aastal börsile ning alustada revolutsiooni autotööstuses.
12:33 23. juuli 2016

IMF juht läheb kohtu alla

07:30 22. juuli 2016

Vargus maksuameti koduõuel

9
12:30 22. juuli 2016

Viimane VHSi tegija andis alla

10:45 22. juuli 2016

Kas Apple tuleks maha kanda?

2

Arvamused

Sisuturundus

Fotod ja videod

Investor Toomas

Investor Toomase portfelli hetkeseis:

252 400 €

RAHA

21%

AKTSIAD

79%
Aktsiaportfelli graafik
1k
6k
1a
5a
max
 
Portfelli uuenemise samm 1 päev

Ühisinvesteerimine

Börsiuudised

10:00 22. juuli 2016

Ekspress Grupp laiendab haaret

Indeksid

Indeks
Periood

Tallinna börs

  % EUR
Arco Vara--
Tallinna Kaubamaja--
Silvano Fashion--
Merko Ehitus--
Harju Elekter--

Uudised

09:00 22. juuli 2016

Bezos möödus Buffettist

Kasulikud


Äripäev meenutab


Kõik eramaja ehitusest 2016

Miks kasutada majaehitusel projektijuhtimise teenust?

Äri eduks

Äripäeva kliendiblogi

    Konverentside laadimine

Kasulikud pakkumised

Autorollo afäär

Rosimannus

Suur ülevaade: kuidas kõik toimus

Äripäeva TOPid

Palga TOP

Rikaste TOP

Dividendide TOP

Gaselli TOP

TOP 100

Juubel

Vabalt!

Edulugu nimega Sylvester

Paberlehe PDF

Täname
Täname, et teatasite sobimatust kommentaarist.

Sulge
Saada vihje
Äripäev ootab lugejatelt vihjeid huvitavate ja põnevate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Äripäevas. Vihje saatja võib jääda anonüümseks.