24. mai 2011 kell 12:23

Viiendik Vene kaitse-eelarvest varastatakse

Viiendik Venemaa riiklikust kaitse-eelarvest varastatakse igal aastal korrumpeerunud ametnike, ebaausate kindralite ja valede töövõtjate poolt, tsiteerib Reuters Vene sõjaväeprokuröri.

 „Varastatakse suures koguses raha – praktiliselt iga viies rubla, samal ajal kui armee saab vaid halva kvaliteediga varustust ja relvi,“ ütles Venemaa sõjaväe peaprokurör Sergei Fridinski lehele Rossiiskaja Gazeta. „Igal aastal pannakse kaitsekuludesse üha enam raha, kuid tulemus ei ole just suurepärane,“ ütles ta ja lisas, et riigi petmiseks kasutatakse altkäemaksu ja fiktiivseid lepinguid.

Fridinski konkreetseid numbreid ei nimetanud, kuid Venemaa 2011. aasta riigieelarves on kaitsekulutusteks ette nähtud 1,5 triljonit rubla (53 miljardit dollarit), mis tähendab et varaste taskutesse läheb sellest 10 miljardit dollarit.

Peaminister Vladimir Putin on lubanud järgmise kümne aasta jooksul kulutada 20 triljonit rubla uute relvade, allveelaevade, tuumarakettide ja õhukaitesüsteemide ostuks. President Dmitri Medvedev on korduvalt üritanud korruptiivset kaitsesektorit korrale kutsuda ning vallandas sel kuul koguni mitu juhtivat isikut.

Venemaa on maailma üks korrumpeerunumaid riike, edestades korruptsioonilt nii Indiat, Hiinat kui Brasiiliat, rääkimata juhtivatest tööstusriikidest. Transparency Internationali poolt koostatava korruptsiooniindeksi järgi on Venemaa 154ndal kohal, umbes samal tasemel võrreldes Kambodzha, Keenia ja Laosega.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum