Tõnu Palm • 21. juuli 2015 kell 21:01

Vajame uut majanduskasvu allikat

Nordea Eesti peaökonomist Tõnu Palm.  Foto: Raul Mee

Euroala riigid ja nende seas ka Eesti vajavad kahaneva ning vananeva elanikkonna puhul uusi majanduskasvu allikaid, leiab Nordea Eesti peaökonomist Tõnu Palm.

Geopoliitiliste riskide kõrval on Eesti kasvuriskiks just nende investeeringute väike osakaal, mis panustaks uude kasvu ja majanduse struktuurimuutustesse, teadmistepõhisesse ja tehnoloogiakesksesse digimajandusse.

Kogemuste jagamine

Eesti saab kasvustrateegia osas vahetada kogemusi teiste eksportivate majandustega. Näiteks euroala ühe juhtiva riigi Saksamaa majandusedu tugineb ennekõike globaalsel konkurentsivõimel. Sellesse panustavad mahukad investeeringud kõrgtehnoloogia arendusse ja innovatsiooni. Saksamaa globaalse haardega arengustrateegia pole jõukohane paljudele riikidele, kuivõrd ainuüksi gigantettevõtete aasta arenduseelarved on suuremad kui Eesti majanduse maht. Samas on võimalus leida meetmete ja strateegia osas sarnasusi ning ka koostöö võimalusi teel digimajanduse suunas.

Globaalse finantskriisi raames on rahvusvahelise kapitali mängureeglid muutunud selliselt, et majandustel tuleb finantseerida ennast üha rohkem kodumaiste säästude arvelt. Eesti majanduse pikaajaline kasvupotentsiaal sõltub seega üha rohkem kvalitatiivsetest valikutest, kuhu piiratud vahendeid investeeritakse. Kinnisvara ja tehnoloogia investeeringud on küll mõlemad vajalikud valikud, kuid majanduse pikaajalise kasvu seisukohast tõstavad tootlikkust ennekõike tehnoloogia investeeringud.  Inimlik on keskenduda lihtsatele valikutele.

Kapitalivajadus

Eesti pikaajaline kasvustrateegia võiks seega keskenduda tootlikkuse tõstmise kõrval sellele, kuidas vähendada majanduse kapitalivajadust. Euroopa ühtse digituru kontekstis on üheks võimaluseks keskenduda reformidele, kuidas viia digimajandus ja IKT-haru innovatsioon muude majandusharudeni.

Kuidas osaleda üha aktiivsemalt globaalsele e-tarbijale orienteeritud digiteenuste tootmises? Riikide heaolu kasv globaliseeruvas maailmas sõltub üha rohkem osalemisest tehnoloogia võidukäigus. Ainuüksi ühe tehnoloogiaettevõtte Paypal Inc turukapitalisatsioon ligi 45 miljardi USA dollari ulatuses ületab kordades summa, mille Kreeka juunis Rahvusvahelisele Valuutafondile võlgu jäi. Näiteks ka meie naabri Soome navigatsiooniteenuste tootja Here eest oli Uber nõus hiljuti käima lauale vähemalt 3 miljardit dollarit.

Hetkel kuum