Valdar Liive • 24. mai 2016 kell 4:30

Kuidas jagada – iseennast

Valdar Liive  Foto: Andras Kralla

Jagamismajandus ei puuduta ainult majutust või transporti – oskuste jagamise ja vabatahtliku töö võimalused on piiramatud, kirjutab Valdar Liive, EASi välisesindaja Soomes 2004-2015.

Kas või üks päev aastas oma erialaseid kogemusi ja teadmisi edasi anda on kosutav ning kasulik.

Eesti paremakstegemise tuhinas tasub ehk kõigepealt majanduse suitsuandurid üle vaadata: võimalik, et kärsitusest on jäänud spetsialistid kuulamata-kaasamata või lõplikuks läbimurdeks vajaminev euro investeerimata. Võtmesõnad on usaldus ja sotsiaalne kapital.

Usaldus põhineb minevikukogemusel ja on suunatud tulevikku. Koos veedetud aeg toob esile inimeste iseloomuomadused, ühiselt kogetud ja võidetud raskused loovad tugevama ja vahetuma emotsionaalse sideme. See on omakorda turvatunde tekkimise alus nii tavaelus kui ka töökohal. Tihedamad sotsiaalsed võrgustikud soodustavad ausust. Usalduse suurendamiseks ei piisa ainult sotsiaalmeedias suhtlemisest, silmast silma kohtumised muutuvad võrgustike laiendamisel ja sotsiaalse kapitali kasvatamisel üha tähtsamaks.

Pakun välja viis soovitust

Me kõik teame inimesi, kes võiksid koostööd teha, kuid kes veel üksteist ei tunne. Tutvustage neid üksteisele ja uskuge, sünnivad imelised kooslused.

Kaardistada tasub kolleegide keelteoskust ja eelnevat töökogemust: vajadusel saab neid kaasata projektidesse või kohtumistele. Kolleegidel on unikaalseid oskusi ja teadmisi.

Vägagi tulus võib olla organisatsioonisisene mentorlus, nn Leadership Academy edasipürgivatele töökaaslastele. Ei tasu teha vigu, mis on juba tehtud.

Hea jagamise viis on füüsiline või virtuaalne raamaturiiul juhtimis- ja turundusraamatutega. Jagame kirjandust, kuna paljud õpivad või soovivad ennast täiendada.

Hetkel kuum