See on revolutsioon

Kalle Palling  Foto: Terje Lepp
Kalle Palling • 18. oktoober 2016 kell 4:00

Jagamismajandus on kindlasti ettevõtlusrevolutsioon, kuid potentsiaalselt veel ka keskkonna- ja majandusrevolutsioon, kirjutab reformierakondlasest riigikogulane Kalle Palling.

Uued ärimudelid ei vaheta vanu välja. Õunad ei saa asendada apelsine, aga saavad täiendada üksteist. Nii on ka majanduses. Enamik reisijaid eelistab ka edaspidi AirBnb kasutamise asemel hotellis ööbimist. Kuid hotellide olemasolu ei tähenda, et linnades peaks hulk kortereid kasutuseta seisma. Või parklad autosid täis olema.

Kõik vana oli kunagi uus

Tänapäevased tehnoloogiad aitavad ressursse kasutada efektiivsemalt ning pakuvad uusi alternatiive teenida lisasissetulekut või teha esimesed sammud ettevõtluse suunas. Rentida välja oma tühjalt seisev korter, pakkuda kokkuleppeveo teenust pärast kooli või tööd, teenida sellega endale lisa ei tohiks ju olla takistatud.

Eesti infotehnoloogiasektori aastane käive ületab 3,6 miljardit eurot, mis teeb sellest Eesti majanduse olulise mootori. Sealjuures pole näitaja ainult maht, vaid kasvu kiirus, mis on stabiilselt kolm korda suurem ülejäänud majandusest. Oluline osa tulevast majanduskasvust on digitaalne.

Sektor ise jaguneb samuti mitmeks oluliseks osaks. Viimastel aastatel kiirelt päevakorda tõusnud uues valdkonnas, kokkuleppe- ehk jagamismajanduses on Eesti Euroopa riikide seas võtnud teadlikult ja edukalt digimajanduse liidri rolli.

Kriitikud ütlevad jagamismajanduse kohta, et tegemist on vana asjaga, mis lihtsalt pakendatud värske ja kõlava nimega. Nii ütlejad vaatavad asjale üksnes lühivaates. Suurt osa praeguseid nii-öelda traditsioonilisi teenuseid tajuti kunagi samuti häirivate või lausa konkurentsi moonutavatena. 

See on alles algus

Inimeste mõttemaailma muutumisel, näiteks rentimise eelistamisel omamisele on oluline mõju tarbimise vähendamisele. Samal ajal on see tohutu võimalus Euroopa majanduskasvu kiirendamiseks. Paindlikud töövõimalused ja efektiivne ressursside kasutamine on 21. sajandi uue ja targa majanduse osa. Innovatsioon ja tehnoloogiad on alati heaolu parandamise ja paranemise eeldus. Selle asemel, et vananenud seadusandlusega innovatsiooni maha suruda, tuleb anda inimestele rohkem valikuvõimalusi.

Jagamismajanduse uudsed teenused on tegelikult alles lapsekingades. Need tehnoloogiapõhised teenused arenevad lähiaastatel kiirelt ja loovad uusi võimalusi, millest varem ei oleks keegi osanud unistadagi. Ja see toimub suures osas ühiskonna seni kasutamata ressursside arvel. Need teenused ei asenda vanu, küll aga loovad uusi võimalusi. Ja mis peamine – ainuüksi Eestis on juba kümned tuhanded inimesed selle uue majanduse osalised.

Hetkel kuum