Anne Veerpalu • 22. november 2016
Jaga lugu:

Erastagem äriregister

Anne Veerpalu  Foto: Erakogu

Äriregistri erastamine lubaks luua konkurentsivõimelise e-registri teenuse, paneb ette advokaat Anne Veerpalu.

See e-registriteenus ühendaks nii väärtpaberite keskregistri (EVK), statistikaameti, äriregistri kui ka võib-olla börsi funktsionaalsused ning oleks kasutajasõbralik, kiire, tehnoloogilisi uuendusi järgiv, statistikat ise koguv ja ehk ka eraldiseisva vahekohtuga, kus vaidlused kiiresti laheneksid.

Usun, et seda ideed toetab iga välisinvestoriga, kuid EVKs registreeritud osade või aktsiatega äriühing, kes on üritanud Eesti kommertspangas väärtpaberikontot avada või on kogenud äriregistri formaalsust – notariaalsusnõue, dokumentide apostillimine ja vaidlus välisriigi notariga selle üle, kas nõukogu esimees ikka saab juhatusest tagasikutsumise avaldust allkirjastada (esindusõigusele muud alust kui äriseadustik ju pole), võivad kujuneda parajaks pähkliks.

Sellise ettevõtlusregistriga suudaksime ehk konkurentsis püsida ka pärast seda, kui Singapur ja teised riigid oma „e-residentsuslahendused“ turule toovad. Näiteks on Eestil vaja juba praegu mõelda, kuidas konkureerida Singapuris äsja loodud OTONOMOSe algatusega, mis viib väärtpaberitega seotud tehingud ja kogu äriühingu asutamise üle blockchain-tehnoloogiale, võimaldades kiireid ja takistusteta tehinguid ning oma ettevõtte digielu juhtimist.

Sellisest konkurentsivõimelisest „ettevõtlusregistrist“ võidaks nii e-residentsusprogramm kui ka iga ettevõtja, kellel on välisresidentidest osanikud või aktsionärid. Seega, kui riik on end taandanud meie kohtusüsteemi registriosakondades toimetavate kohtunikuabide koolitamiskulude kandmisest, taandagu riik end ka kogu registri kontrollimisest ja arendamisest ning andku see vabaks arenema nii kiiresti nagu e-riigile kohane ja konkurentsivõimelisena püsimiseks vajalik.

Jaga lugu:
Hetkel kuum