Meelis Mandel • 9. november 2017 kell 8:37

Ma ju rääkisin – Trump on meile hea valik

USA president Donald Trump.  Foto: Reuters/Scanpix

Kirjutasin mullu, loetud tunnid pärast Donald Trumpi saamist USA presidendiks, et see ei pruugi olla üldsegi halb valik, sh ka Eestile. Arvan niisamuti ka täna, mil Trumpil täitus esimene aasta presidendina, kirjutab Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel.

Arvasin aasta tagasi: „Ärimehena on Trump pannud oma ettevõtteid juhtima professionaalid, ta ei juhi neid üle. See loogika annab alust arvata, et ka poliitikas, sh meid puudutavas välispoliitikas, kaasab ta proffe, mis võiks olla hea uudis."

Täna olen samal seisukohal. Jah, Trumpi väljendusviis on endiselt ebaviisakas ja mehel puudub endiselt täielikult huumorisoon, mis on minu meelest igale juhile suureks puuduseks. Kuid tema meeskond on väga professionaalne ning Eesti suhtes üsna soosiv. Kuuldavasti on Eesti diplomaatidel Trumpi administratsioonile palju parem ligipääs, kui oli seda Barack Obama ajal.

Arvasin aasta tagasi: „Trump on diilimees, kuid see ei pruugi ainult halba tähendada. Trump on Venemaale kangem vastane kui demokraadid, eriti arvestades nõrka Barack Obamat.“

Nii ongi. USA on Venemaa piirile toonud juurde meie kaitseks tehnikat ja sõjavarustust. Suhetes Venemaaga ei räägita mingitest ilusatest silmadest või restardi poliitikast.

Arvasin aasta tagasi: „Kui USA majandus on tugev, on kõik OK ka siinse regiooni jaoks. Vabariiklased üldiselt jagavad seda majanduse asja demokraatidest veidi paremini.“

Ning majandusest rääkides on asjad pigem paremaks läinud. Tõsi, kõik ei ole Trumpi tõttu, ehkki mees sedasi näib arvavat, kuid faktiks jääb, et USA majanduse kasv on ülitugev. Ka aktsiaturud on tõusnud kõvasti. Paradoksaalsel moel küll USAs vähemgi, kui mujal maailmas keskmiselt ja puhta energia ettevõtete aktsiad on kasvanud nn söeenergia aktsiatest enam.

Dollar on odavnenud ja tähelepanu väärivalt, arvestades Venemaa sekkumist USA presidendivalimistesse, on kõige enam dollari suhtes kallinenud Vene rubla.

Tarbijate ja ka ettevõtete usalduskindlus on USAs kümnendi tipus. USA töötuse määr on kukkunud ligi 4%ni, inflatsioon on tõusnud üle 2%ni. Kõige suurem pettumus Trumpi administratsioonile on ehk olnud ameeriklaste palgakasvu pidurdumine 2,5% peale, kuid majanduse üldpilt on selgelt hea poolel.

Hetkel kuum