Toomas Reisalu • 20. veebruar 2019 kell 4:00

Teeme Eestist finantsmaailma pealinna

Kirjutame seadusesse punkti, mis ütleb, et börsil noteeritud ettevõtte aktsiakapital ei saa mitte kunagi maksta firma omakapitalist vähem, ja elavdame sellega nii kodubörsi, majandust kui ka sillutame teed rahvusvahelistele suurfirmadele, kirjutab OÜ Sajandi Lugu juhatuse liige Toomas Reisalu "Eduka Eesti" arvamuskonkursile saadetud artiklis.

Kirjastuse Sajandi Lugu juhatuse liige Toomas Reisalu.  Foto: Erakogu

Olgem ausad, Eesti riik asub praegu teelahkmel: kas vireleda vaesuses samamoodi nagu praegu või ehitada valmis Rail Baltic, hakata kaevandama Pandiveres fosforiiti ning supelda rikkuses ja kullas, kuid sellega meie imeline kodumaine loodus rikkuda.

On selge, et Eesti peab edasi liikumiseks tegema midagi väga uut ja utoopilist. Täpselt samasugune utoopia on idee, mis näeb ette, et börsil noteeritud ettevõtete aktsia hind ei saa olla odavam, kui on seda firma omakapital.

Kui Tallinna börsil sellised reeglid kehtestada, siis oleksime maailmas esimesed ja ainulaadsed. Samas elavdab see meie kodubörsi, lisaks saavad börsifirmade aktsionärid kasutada aktsiaid laenude tagatisena, kartmata, et ühel hetkel kutsub pank nende laenu tagasi ja müüb tagatiseks olevad aktsiad rämpshinnaga maha, kuid laen jääb ikkagi üles.

Selliselt tekkiks ettevõtjatel vaba raha ja kindlustunne, et teha uusi investeeringuid. Samuti võib juhtuda, et rahvusvahelised suurfirmad (Apple, Google, Amazon) noteerivad ennast just meie börsil, ikka selleks, et enda aktsionäride osalust kindlustada ja endi väärtust õiglasel tasemel hoida ning kindlustada. Viimane on igale börsifirmale suur väljakutse.

Lihtsustatult tähendab idee seda, et kui börsil noteeritud ettevõtte omakapital on reaalselt väärt 100 miljonit eurot, siis ei saa juhtuda sellist olukorda, kus majanduskriis või mis tahes olukord tekitab situatsiooni, et ettevõtte börsiväärtus langeb alla 100 miljoni euro. Olgu tegemist majanduskriisi, spekulantide tekitatud psühholoogilise müügisurve või mis tahes majandusliku situatsiooniga – ettevõtte väärtus ei langeks alla 100 miljoni euro.

Kui lisame siia Eesti ainulaadse e-residentsuse, siis võib juhtuda, et need kaks asja koos teevad Eestist lõpuks midagi Šveitsi-taolist.

Palun öelge, kui Eestis toimetavad kümned miljardiettevõtted, kas siis mõni riigipea tuleks selle peale, et meid rünnata? Või jätkame teise nurga alt, kas nende korporatsioonide asukohariikide riigipead laseks meid rünnata? Seega kindlustaks selline areng Eesti julgeoleku igaveseks.

Ühe utoopilise ja unikaalse seadusemuudatusega tabaksime terve kärbseparve ja muudaksime enda pea kohal oleva õhu igas mõttes ohuvabaks. Kui see toob meile maailmas majanduse ja riigi tähtsuse kasvu, siis ma ei näe mitte ühtegi põhjust, miks me ei võiks seda ideed arutluse alla võtta.

Edukas Eesti on Advokaadibüroo Cobalti, Eesti Gaasi, Harju Elektri, Silberauto, Tallinna Kaubamaja ja Äripäeva arvamuskonkurss. Ootame konkursile Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise ideid arvamusloo vormis.

Hetkel kuum