Toomas Alatalu • 26. veebruar 2019 kell 4:00

Jüri Ratase asemel tuleks otsida uus inimene

Keskerakonna ja Reformierakonna lähedaste valimistulemuste korral oleks loogiline, et Jüri Ratas ei jätkaks peaministrina, vaid tema asemel otsitaks uus inimene.

Toomas Alatalu  

Olen nende nimedega mängimisel pessimistlik. Kui Keskerakonna ja Reformierakonna valimistulemused osutuvad lähestikuseks, oleks minu arust loogiline mitte praeguse peaministri, st Jüri Ratase jätkamine, vaid uue määramine. Tulnuks midagi otsustavat ära teha, ent 2016–2019 tegeleti vaid nokitsemisega.

Kui peaks sündima Keskerakonna ja Reformierakonna koalitsioon, soovitaks kiirelt teha Tallinna volikogu vähendamine – bürokraatia- ja korruptsioonivastane võitlus ja priiskamise lõpetamine vajavad arusaadavat signaali. Samuti saaks kiirelt parandada haldusreformi ilmsed vead.

Muidugi vajab kärpimist Eesti raha viimine Lätti, aga see kava vajab pikemat nuputamist. Ma mõtleks ka Euroopa sotsiaalharta ratifitseerimata punktidele – jätkuva globaliseerumise tingimustes hakkab propagandistlikult vastu see, et oleme lubanud tagada täistoetuse võõrastele, oma inimestele õiglasi töötingimusi aga ei luba.

Keskerakonnal tasuks koalitsioonilepingusse pakkuda ka Vabaerakonna algatust jagada Eesti Euroopa Liidu finantside kasutamiseks kaheks regiooniks, nagu seda on teinud 23 liikmesmaad. Tekiks uus hingamine mõttetöös ja just väljaspool Tallinna.

Äripäev uuris arvamusliidritelt, kellest võiks saada järgmine Eesti peaminister ning mis võiks olla esimene asi, millele uus valitsus võiks keskenduda.

Hetkel kuum