Juhan Lang • 22. mai 2015 kell 5:00

Kultusinvestori seitse nippi

Sven Einar Stefan Andersson .  Foto: Eiko Kink

Mullu Tallinna börsilt taandunud rootslasest väikeinvestor Stefan Andersson on taas enda teisele kodubörsile naasnud, hõivates 1,5 miljoni euroga värskes Investorite TOPis kümnenda koha.

Kuhu Stefan Andersson investeerib?

Telia Sonera

Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA

Industrivärden

Handelsbanken

Tallink Grupp

Olympic Entertainment Group

Merko Ehitus

Allikas: Stefan Andersson

Hobi korras investeerimist alustanud Andersson teenib tänaseks sellega leiba ja on kasvanud kohalike investorite kauaaegseks arvamusliidriks, kelle avalikel sõnavõttudel on aktsiakurssidele sageli rohkemgi mõju kui ettevõtete majandustulemustel.Praeguseks on esmakordselt 90ndate teises pooles Eestisse sattunud investor õppinud selgeks eesti keele ja käib Rootsis vaid paaril korral aastas. Varem Lätile silma heitnud Anderssoni sõnul aitas aastate eest Eestile kindlaks jääda tärkav börs ja ahvatlev tööpakkumine Joakim Heleniuse juhitavas Trigon Capitalis, kust ta hiljem suundus aastateks tööle EASi. Klassikalisele palgatööle Andersson enda sõnul naasta ei kavatse."Igatsen küll töökollektiivi taga, aga ma ei igatse tagasi sinna, kus kõikvõimalikud teised inimesed ütlevad mulle, mida mina peaksin ütlema, mõtlema või tegema," selgitab ta. "Kui olin veel palgatöötaja, oleks mul olnud raske anda seda intervjuud või kirjutada LHV foorumis. Minu jaoks on olnud alati oluline, et olen aus, avatud ja julgen olla oma arvamusega, isegi kui olen üksi."LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi soovitab investeerimishuvilistel hoida Anderssonil silm peal. "Stefan Anderssoni võib julgelt pidada üheks enam jälgitumaks investoriks, kes tegutseb Balti turgudel. Tema sõnavõtud LHV finantsportaalis on väga hästi argumenteeritud ja sisaldavad tihti kõrvaltvaataja pilku Eesti elule," selgitas Vallikivi."Tema elujaatus võib padueestlase tihti ära ehmatada, kuid sellega harjub kiiresti. Eesti keele kiire ja väga korralik äraõppimine on kindlasti toonud talle mitmeid austajaid, kuid peamine on siiski tema tugev analüütiline oskus leida turult õiged aktsiad ja julgus oma ostudest ja müükidest ka teistele teada anda. Naljaga pooleks on öeldud, et Stefanil on oskus turu tipud ja põhjad ära tunda - ta ostab oma positsioonid 6 kuud enne turu põhja ja müüb need 6 kuud enne turu tippu," rääkis Vallikivi.

Stefan Andersson

Ärijuhtimise magistrikraad Linköpingi ülikoolistTöökohad:

Rootsi põllumajandusadministratsioon

Trigon Capital

EAS

Andersson Investeeringud OÜ omanik ja juhatuse liige

Anderssoni seitse nõuannet:

1. Vaja on huvi, aega ja ettevaatlikust. Tuleb oma peaga mõelda. Investeerimine ei ole seltskonnategevus. Paraku on nii, et sinu vastu on alati keegi, kes teeb vastupidi. Kui sina ostad, siis on keegi teine, kes müüb ja vastupidi. Ei ole nii, et nüüd kõik lähme koos börsile. See on pidev ajude võitlus. Sul on ainult iseenda analüüsivõime.

2. Vaata ajalugu. Kui tuleb uus ettevõte paljude lubadustega, siis selline info on täiesti väärtusetu. Kuidas nad on suhtunud väikeinvestoritesse? Kui palju dividende maksid nad eelmisel ja üle-eelmisel aastal? Kui dividendipoliitika on olnud ajalooliselt hea, siis on see tõenäoliselt seda ka tulevikus. Kui see on olnud ajalooliselt halb , siis on see tihti ka tulevikus halb.

3. Turgudel ei ole finišijoont. Igal ühel on oma tee. Tuleb mõista, et kunagi pole midagi garanteeritud. Iga päev alustame nullist. Paljudel inimestel on see probleem, et nad ootavad mingit kasumit, mis peab tulema. Ei ole nii. Kui tuleb mingi uus info või sa lihtsalt ärkad ühel hommikul ja kõhutunne pole hea, siis tuleb olla võimeline müüma kasvõi kahjumiga.

4. Usalda kõhutunnet. On väga raske kirjutada investeerimisõpikut, samamoodi nagu pole võimalik kirjutada raamatut, kuidas saada sõbraks. Sama lugu on investeerimisega - see on sügav, holistlik, täiuslik asi. Rohkem sõltub sellest, milline inimene sa oled ja sellest, milline inimene sa olla tahad, mitte sellest, mida sa lugenud oled.

5. Analüüsimine ei lõppe kunagi. Kes juhib ettevõtet? Millega nad tegelevad? Kas on kasvav või hääbuv äri? Kui ettevõte on investeerinud Leetu, siis reisi Leetu ja vaata, kuidas seal asjad lähevad. Iga ettevõte on täiesti erinev ja pead mõtlema väga laialt.

6. Investeerimine on palju laiem ala kui inimesed arvavad. See on paljuski psühholoogia, ühiskonnateadus, keeleteadus ja inimestest arusaamine. See ei ole lihtsalt Exceli tabelite arvutamine. Lõppude lõpuks on ju alati niimoodi, et kui sa oskad ennustada, kui sul on õigus oma investeeringutega, siis sa teenid raha ja võid sellega veelgi rohkem tegeleda. Kui sa teed valesid otsuseid, siis sa lihtsalt kaotad oma raha ja pead tegelema millegi muuga.

7. Investor ei ole ettevõtja. Ettevõtja on see, kes äri ajab ning väikeinvestor on see, kes analüüsib ja ennustab. Väikeaktsionäri roll on aru saada tulevikust ja toetada neid ettevõtteid, ärijuhte, ettevõtjaid, kellesse ta usub. On väga oluline vahel mõtiskleda selle üle, miks ühiskonnale üldse on väikeaktsionärid kasulikud. Kas me üldse vajame neid?

Hetkel kuum