Mait Kraun • 27. juuni 2015 kell 11:30

Kuidas kanepiga legaalselt raha teenida?

Kanepitaimed  Foto: EPA

Üha rohkem USA osariike legaliseerib kanepit, mistõttu oodatakse, et kanepitööstus võib lähiajal kasvada hiigelsuureks. Investoreil, kes tahavad võimalikult varakult turust osa saada, on praegu õige aeg marihuaanale panustada, vahendab CNBC.

"Üleüldine avalik arvamus marihuaanast on muutunud," ütles rahvusvahelise kanepiliidu president Dan Humiston, "Suhtumine on muutunud pehmemaks. Aja jooksul rahvastik vananeb ja põlvkonnad, kes olid selle vastu, asenduvad põlvkondadega, kes tunnevad end sel teemal mugavalt," märkis ta.

Bloombergi andmetel oli USA kanepitööstuse turuväärtus aprillikuu seisuga 3 miljardit dollarit. Praegu kaupleb börsidel umbes 50 ettevõtet, mis on vähemal või rohkemal määral kanepiga seotud. 24 USA osariiki on legaliseerinud meditsiinilise kanepi. Tavakasutamine on lubatud Washingtonis, Colorados, Alaskal, Oregonis ja Washingtonis.

Hinnad muutuvad

Pidevalt läheb börsile uusi ettevõtteid ning praegu veel illegaalne kanepitööstus kasvab mühinal. Uuringufirma New Frontier Financials ennustab, et kanepitööstuse koguväärtus jõuab 2020. aastaks 15,2 miljardi dollarini. Vähemalt seitse osariiki plaanib järmisel aastal teha rahvahääletuse, kus otsustatakse kanepi legaliseerimise üle.

Humiston usub, et uute osariikide tulekuga muutuvad hinnad realistlikumaks. Varasem hüsteeria, millega muutusid ettevõtete väärtused ebamõistlikuks, võib nüüd tema hinnangul vaibuda.

Kanepiööstusele aitab kaasa ka see, et tootjad saavad lahti nii-öelda halvast märgist. Paadile on hüpanud näiteks kuulsused nagu Tommy Chong, kes lõi oma kanepibrändi. Samuti suhtuvad kanepitööstusesse positiivselt investorid nagu Peter Thiel.

„Investorid tahavad näha, et tähtsad mõjutajad või trendiloojad lähevad asjaga kaasa,“ ütles meedia ja avalike suhete ekspert Cheryl Shuman.

Kanepiäri ei ole veel seaduslik

Kindlasti on tähtis märkida, et kanepiäri on jätkuvalt illegaalne. Õigusfirma Rose Law Group partner Ryan Hurley ütles, et kuigi keskvalitsus on praegu regulatsioone järgivate kanepifirmade puhul silma kinni pigistanud, siis 100protsendiliselt kanepitööstust kaitsta ei ole võimalik. Hurley sõnul võivad pärast 2016. aasta valimisi olukord ja poliitikad muutuda.

„See on keskvalitsuse tasemel jätkuvalt illegaalne,“ ütles Hurley. „Paljud inimesed tulevad minuga rääkima, sest olen advokaat. Kas ma saaksin luua mingi struktuuri, mis võiks neid ettevõtteid kaitsa? Tuleb meeles pidada, et sellise asja eest võib jätkuvalt vangi minna.“

Hurley lisas, et ettevõtetel on kergem toimetada näiteks Alaskal ja Oregonis, kus ei ole veel tugevamat kanepitööstust välja kujunenud. Samuti saavad ettevõtted nendes osariikides kergemalt luba kasvatuste rajamiseks. Seega riskialtimad investorid võiksid vaadata just nende osariikide ettevõtete poole.

Hurley ütles, et tõenäoliselt legaliseerib järgmisel aastal kanepi mitu osariiki, näiteks Arizona ja Maryland. Need on samuti kohad, mida võiks aktiivsemad investorid jälgida.

Väiksem risk nendega, kes ei kasvata

Kui investeerida olemasolevasse ettevõttesse, siis tuleks kindlasti jälgida, et ettevõte täidab talle ettemääratud regulatsioone. Hurley sõnul võiks vaadata rohkem osariikide poole, kus on legaliseeritud ka tavakasutamine, sest nendes osariikides on rohkem regulatsioone ja seega ka vähem õiguslike riske.

Selleks aga, et riske vähendada, soovitab Frontier Financials Groupi kaasasutaja Rick Gilchrist investeerida ettevõtetesse, mis ei ole kanepitaime kasvatamisega otseselt seotud. See tähendab, et ettevõte saab legaalselt tegutseda.

Tööstusega seotud ettevõtted, mis „ei puuduta kanepitaime,“ võivad näiteks toota kasvatamiseks või saagi korjamiseks vajalikku varustust. Näiteks toodab ettevõte Capsule Consulting Group tühje želatiinikapsleid, mis on erinevate maitsetega. Sinna saavad kanepiettevõtted sisse panna oma tooted. Samuti võib välja tuua Kush Bottlesi, mis toodab kanepi jaemüüjatele spetsiaalseid konteinereid, millele ei saa lapsed ligi.  

Canna Flavors toodab aga näiteks õli, mida saab panna toitudesse selleks, et toidule lisatud kanepi maitset tunda ei oleks. Nende tooted ei sisalda marihuaanat ja neid saab kasutada ka tavapärase küpsetamise puhul.

GreenBroz on ettevõte, mis toodab kanepisaagi korjamiseks spetsiaalseid trimmereid, mis on täielikult legaalsed. Ettevõtte kaasasutaja Cullen Raichart märkis, et masinat saaks kasutada ka teistel otstarvetel.

Mida suurem risk, seda suurem võit

Nagu ka teiste ettevõtete puhul tuleks uurida ettevõtte ajalugu, tegevust ja juhtimist, ütles Humiston.

Shuman aga lisas, et kui investorid tahavad kanepitööstuse tõusust suuremat kasu saada, tuleks investeerida kanepiga otseselt seotud ettevõtetesse. Muidugi on tegemist ka riskantsema investeeringuga.

„Inimesed, kes on piisavalt tugevad ja targad ja kellel on õige suhtumine, kes on valmis riskima, neist saavad 2016. aastal ja edaspidi miljardärid,“ ütles Shuman. „Mida suurem on risk, seda suurem on võimalik võit.“

Hetkel kuum