Raido Neemre • 6. august 2015 kell 19:23

Arenevate turgude kaotatud kümnend

Foto: EPA

Kõigest 14 aastat tagasi armus Wall Street BRIC-i, akronüümi, mille taga seisavad neli peamist arenevat turgu, mis näisid tõeliste pärlitena, vahendab Bloomberg.

Täna, peale kiireid tõuse ja järske suunamuutuseid, on enamik BRIC-i riikidest ning ka enamus arenevatest riikidest, suuresti kaotajarollis.

Investorid seisavad täna silmitsi olukorraga, mis võib osutuda kasumite mõttes kaotatud kümnendiks ning tõenäoliselt ootab ees 4-5 kehva aastat.

“Need on kindlasti kehvad aastad peale kullaaugu kümnendit,” sõnas Harvard Kennedy School ökonomist Carmen Reinhart.

Veel hiljuti nähti BRIC-i riike – Brasiiliat, Venemaad, Indiat ja Hiinat maailma majanduskasvu mootoritena. Brasiilia ja Venemaa seisavad aga praegu silmitsi sügava majanduslangusega, mille on põhjustanud esmatarbekaupade hinnalangus; Hiina majandus on aeglustumas ning teeb suuri jõupingutusi oma kukkuva aktsiaturu päästmiseks.

USA intressimäärade tõstmine lisab olukorrale vaid süngust juurde.

Arenevate riikide valuutad on kukkunud madalaimale tasemele alates 1999. aastast ning nendes valuutades nomineeritud võlakirjad on kaotanud viie aasta väärtuses kasumeid.

Lõhe arenevate ja arenenud turgude vahel on üha suurem. Alates 2009. aastast on MSCI indeks teinud 10% languse, samas kui arenenud turud on teinud kogunisti 50% tõusu.

Risk seisneb aga selles, et Föderaalreserv ja Hiina ei ole enam sünkroonis, kuna USA tõstab peagi intrssimäärasid ja Hiina majandus nõrgeneb, tõdeb endine IMF-i analüütik Stephen Jen.

IMF prognoosib jätkuvalt, et maailma arenevad turud teevad sellel aastal 4,2% kasvu ning seda hoolimata sellest, et Brasiilia ja Venemaa vajuvad majanduslangusesse. Arenevate turgude majandus kasvab aga kõigest 0,9% enam võrreldes maailma majandusefa üldiselt ning see on väikseim vahe alates 1999. aastast.

 

Hetkel kuum