Pille Ivask • 20. oktoober 2015 kell 5:09

Iraan: me ei allu OPECi käskudele

Iraan on lubanud maailma naftaturule naasta pauguga  Foto: epa

Iraani naftaminister Bijan Namdar Zanganeh andis teada, et OPECi nafta tootmise strateegia ei muutu üleöö ning riik ei kavatse OPECi käskudele alluda, vahendab Bloomberg.

Zanganeh lausus eile Teheranis peetud konverentsil, et riik valmistub sanktsioonide kadudes kiirelt naftaturule naasma. Ta lisas, et isegi kui OPEC plaanib tulevikus naftatootmist kärpida, nemad seda teha ei kavatse.

„Mitte keegi pole praeguse hinnataseme üle õnnelik,“ ütles Zanganeh ja lisas, et OPEC peaks turuolukorra muutmiseks naftatoodangut vähendama. „Tundub, et õhkkond pole muutusteks just hea,“ lisas ta.

OPEC on oma ametlikku tootmismahtu ületanud juba viimased 16 kuud, eesmärgiga kaitsta turuosa. Brenti toornafta hind on viimase aasta jooksul langenud 43 protsenti jagu. Praeguste andmete kohaselt peaksid organisatsiooni liikmed kohtuma 4. detsembril, et arutada naftaturu olukorra üle.

Iraan on korduvalt teada andnud, et tahab taastada turuosa, mis kaotati pärast seda, kui USA ja teised lääneriigid Iraanile sanktsioonid kehtestasid.

Zanganeh lausus, et Iraan loodab aastaks 2021 saada 100 miljardit dollarit investeeringuid, et elavdada nafta ja gaasi tootmist. Tuleval kuul peaks Iraan oma partneritele avaldama uued ning varasemaga võrreldes investoritele oluliselt soodsamad lepingutingimused. USA Energiainformatsiooni Administratsiooni andmeil on Iraanil maailma suuruselt neljandad naftavarud ning suuruselt teised maagaasivarud.

„Me ei vaja kelleltki luba, et toota,“ ütles Zanganeh. „Me toome oma toodangu tagasi turule ning turg võtab selle vastu,“ lisas ta.

Analüütikud on teada andnud, et mitmed Iraani naftaväljad on üpris „odavad“ ehk tootmine maksab vähe. See omakorda teeb Iraani naftatootmise konkurentsivõimeliseks.

Brenti toornafta hind langes eile veidi, hind liigub 49 dollari juures.

Hetkel kuum