Mait Kraun • 15 jaanuar 2016

Nutune nädalalõpp maailma aktsiaturgudel

New Yorgi börs  Foto: EPA

Maailma aktsiaturud lõpetasid nädala nutuselt, Hiina ja nafta survestavad jätkuvalt turge. Lisaks sellele tulid USAst kehvad majandusandmed.

Täna olid terve maailma aktsiaturud languses. USA aktsiaturud jõudsid madalaima tasemeni alates augustist, võlakirjade ning kulla hind tõusis ja naftabarreli hind sulgus allpool 30 dollari piiri.

Dow Jonesi indeks langes täna 391 punkti, Euroopa ja Hiina aktsiaturud jõudsid karuturule (vähemalt 20 protsendiline langus eelmisest tipust).Tegemist on rekordiliselt kehva aasta algusega.

WTI toornafta hind jõudis päeval 29,28 dollarini barrelist ja sulgus 12 aasta madalaimal tasemel. USA 10-aastaste võlakirjade tootlus kukkus 2 protsendist allapoole, sest investorid kardavad intressimäärade tõstmist. Kuld tegi viimase kuue nädala suurima tõusu.

Jätkuv mure Hiina ja nafta pärast

Investorid tunnevad muret eelkõige nafta hinnalanguse ja Hiina pärast. Nafta odavnemine levis lööklainena üle maailma turgude. Hiina puhul aga kardetakse, et valitsus ei suuda riigi majandust turgutada. Ka aktsiaturgudele ei ole suudetud vaatamata sekkumistele põhja alla panna. 

"Turud on läbinud mitmeid staadiume ja praegu on kõik lihtsalt peast kinni hoidmas ja nutmas," ütles investeerimisfirma Oppenheimer Fundsi investeeringute juht Krishna Memani. "Kõige rohkem draamat on tekitanud see, et nafta hinnad ei leia põrandat. Kui oleks vaid Hiina ja midagi muud poleks, näeksime sellest läbi. Aga iga päev langeb nii nafta kui ka Hiina turg edasi ja turud saavad aru, et sellel peab tagajärg olema."

Samuti selgus, et USA jaemüük vähenes detsembris 0,1 protsendi võrra ja tootjahinnaindeks kukkus 0,2 protsenti. Tööstustoodang vähenes detsembris aga 0,4 protsenti. Nüüd kardetakse ka juba USA majanduse kiiremat aeglustumist.

Aktsiaturud langesid üle maailma

Standard & Poor's 500 indeks kukkus vahepeal reedel 3,3 protsenti, aga lõpetas reede 2,2 protsendilise langusega. Dow Jones odavnes 2,4 protsenti ja jõudis 15 988 punktini.

Hiina Shanghai Composite indeks odavnes 3,5 protsenti ja jõudis karuturule. Euroopa Stoxx 600 indeks odavnes reedel 2,9 protsenti.

Sellel nädalal on aktsiaturud mitmel päeval teravalt langenud. Aasta algusest on USA turud kukkunud ligi 8 protsenti, Euroopa turud umbes 10 protsenti ja Hiina turg üle 15 protsendi.

Kulla hind kallines 1,4 protsenti ja unts maksab 1089 dollarit.

 

Hetkel kuum